[caption id="attachment_4728" align="alignleft" width="300"]kompletne koła Felgi[/caption]

Samochodowa karoseria to ten element każdego pojazdu, który w największym stopniu przyciąga naszą uwagę i to właśnie jej pielęgnacji poświęcamy najwięcej naszego czasu i naszej energii. Tymczasem na efektowny wygląd auta równie wysoki wpływ mają jego koła. Należy zatem pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji opon, tak by przez dłuższy czas zachowały głęboką, czarną barwę. Pamiętajmy także o systematycznym czyszczeniu felg, jeśli używamy felg aluminiowych oraz kołpaków samochodowych, gdy nasze auto wyposażone jest w felgi stalowe. Jeśli zastanawiasz się, jakiego rodzaju środki są najlepsze, gdy chodzi o czyszczenie samochodowych felg i kołpaków, poniżej zajdziesz kilka przykładów takich produktów.

Woda z niewielką ilością detergentu, na przykład szamponu samochodowego, to najlepszy sposób na odświeżenie felgi każdego typu. Niezależnie od tego, czy jest to felga o prostym czy też bardziej skomplikowanym wzorze, woda z szamponem plus delikatna gąbka będą najlepszym sposobem na oczyszczenie powierzchni felgi z wszelkich zanieczyszczeń, zwłaszcza jeśli robimy to w miarę regularnie. Niestety przy większych zabrudzeniach i wtedy, gdy brud mocno wgryzł się już w powierzchnię felgi, zwykła woda z szamponem może okazać się niewystarczająca.

Gdy mycie wodą z dodatkiem detergentu okazuje się nieskuteczne, warto sięgnąć po specjalistyczny produkt do czyszczenia felg aluminiowych. Tego typu środki pomagają w usunięciu starych zabrudzeń, które mocno wżarły się w powłokę lakierniczą felgi. Co warte podkreślenia, tego typu środki nie powinny powodować odbarwień i w zasadniczy sposób nie powinny szkodzić powłoce lakierniczej, która zabezpiecza aluminium przed czernieniem. Nie mniej jednak częste używanie tego typu preparatów i szorowanie felg z czasem może prowadzić do osłabienia lakieru i do utraty atrakcyjnego wyglądu, jakim charakteryzuje się każda zadbana felga samochodowa. Dlatego po dokładnym oczyszczeniu tego elementu koła, należy pamiętać o jego późniejszym zawoskowaniu.

Woskowanie to dobry i sprawdzony sposób na to, by felga samochodowa była dobrze chroniona przed czynnikami środowiskowymi i przed trwałym przyleganiem brudu do jej powierzchni. Zawoskowane felgi łatwiej umyć, dzięki czemu do ich czyszczenia nie trzeba używać mocnych środków, które mogą osłabiać lakier. Warto również wspomnieć, że felg aluminiowych nie powinno się płukać zbyt mocnym strumieniem wody, bo może prowadzić to do pojawienia się na ich powierzchni mikro odprysków, które z czasem będą powiększały swoją objętość, co negatywnie wpłynie na wygląd kół i całego samochodu.