Zmiana miejsca zamieszkania pociąga za sobą konieczność spakowania i przewiezienia w nowe miejsce dziesiątek, niekiedy setek różnych przedmiotów. Jeśli nie korzystasz z pomocy zewnętrznej firmy transportowej, cały ciężar zorganizowania przeprowadzki spoczywa wyłącznie na Twoich barkach. Jak przygotować się do przeprowadzki? Jakie materiały zebrać, by zabezpieczyć meble oraz inne elementy domowego wyposażenia na czas ich transportu?

Kartony to podstawa

Folia stretchOpakowania tekturowe to jeden z podstawowych materiałów pakowych, jakie przydadzą się podczas przeprowadzki. We wnętrzu różnej wielkości kartonów możemy umieścić każdy z drobnych elementów domowego wyposażenia, w tym przedmioty delikatne, które dość łatwo możemy uszkodzić. Jeśli w kartonach przewozimy odzież lub inne przedmioty wrażliwe na wilgoć, kartony możemy dodatkowo zabezpieczyć, owijając je folią. Folia stretch jest prosta w aplikacji, trwała i tania. Przyda się nam nie tylko do zabezpieczenia kartonów przed wilgocią, ale także do ich zamknięcia. Opakowania tekturowe ściśle obciągnięte folią stretch nie mają prawa otworzyć się podczas transportu. Pamiętaj również o odpowiednim opisaniu zawartości kartonów, zwłaszcza jeśli przewozisz w nich przedmioty delikatne, podatne na uszkodzenie. Wystarczy, że zaznaczysz górę kartonu. Możesz to zrobić, ozdabiając karton odpowiednim napisem lub strzałką kierunkową. Kartony opisz, zanim owiniesz ją folią stretch – napisy na foli mogą się zamazać.

Folie i wypełniacze

Prócz opakowań tekturowych, niezwykle użytecznym materiałem pakowym są różne rodzaje folii. Jest to m.in. wspomniana już wcześniej folia stretch (dostępna tutaj: https://zingpack.com.pl/pol_m_Folia-stretch-paletyzacja-288.html), przy pomocy której można zabezpieczać kartony lub tworzyć większe opakowania zbiorcze, łącząc ze sobą kilka jednostkowych przedmiotów – folia stretch przyda się m.in. przy łączeniu pojedynczych elementów konstrukcyjnych zdemontowanych mebli, na przykład półek. Innym rodzajem przydatnej podczas przeprowadzki folii jest folia bąbelkowa. Tego typu materiał zapewnia doskonałą amortyzację delikatnym przedmiotom, chroniąc je przed przypadkowym uszkodzeniem podczas transportu. Taka folia może być używana również jako wypełniacz wewnątrz opakowań tekturowych, jako alternatywa dla innych wypełniaczy tj. styropianowe kulki lub inne materiały o podobnych właściwościach fizycznych.

Przygotowując się do przeprowadzki, warto również zaopatrzyć się w sznurki i jednostronną taśmę klejącą, na przykład w taśmę pakową. Przy pomocy tego typu materiałów zabezpieczysz zapakowane przedmioty przed ich przypadkowym rozpakowaniem podczas transportu.