W zależności od indywidualnych upodobań każdego użytkownika, w domach piętrowych, mieszkaniach dwupoziomowych lub z antresolą stosuje się zarówno schody drewniane, jak i o konstrukcji metalowej. Pierwsze z nich są bardziej uniwersalne. Pasują do wnętrz urządzonych w sposób tradycyjny, ale z powodzeniem można stosować je również wielu współczesnych aranżacjach. Drugie z nich są lepszym wyborem do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, w stylu loftowym lub industrialnym.

Drewno – naturalny materiał na lata

Jednym z największych atutów schodów drewnianych jest rodzaj materiału, z jakiego powstaje ich bazowa konstrukcja oraz elementy wykończenia, w tym stopnie i balustrady. Naturalne drewno to uniwersalny, przyjemny w odbiorze, ciepły, stosunkowo lekki, a przy tym bardzo wytrzymały materiał, który nadaje każdemu wnętrzu niezwykle przyjazny charakter. Schody o konstrukcji drewnianej to doskonały wybór do wnętrz klasycznych i nowoczesnych, chociażby urządzonych w niezwykle dziś popularnym stylu skandynawskim. Zastosowanie drewna jako materiału konstrukcyjnego zapewnia możliwość idealnego dopasowania schodów do charakterystyki technicznej każdego wnętrza i stylu jego aranżacji. Ponadto drewniane konstrukcje, w odróżnieniu od konstrukcji betonowych, nie stanowią dużego obciążenia dla stropów i podłóg.

Konstrukcje metalowe – największe atuty

Niewątpliwą zaletą wszystkich schodów o konstrukcji metalowej jest korzystny stosunek masy do wytrzymałości. Takie konstrukcje są nie tylko bardzo stabilne i wytrzymałe, ale i wyjątkowo lekkie, a przy tym najczęściej zajmują naprawdę niewiele miejsca. Ich dużym plusem jest również ażurowa konstrukcja stopni. Dzięki niej schody metalowe na ogół wydają się lżejsze, niż są w rzeczywistości. To doskonałe dopełnienie wielu nowoczesnych aranżacji bazujących na otwartej, sterylnej przestrzeni, którą pozbawiono licznych elementów o funkcji czysto dekoracyjnej. Idealnym zastosowaniem dla schodów metalowych są nowoczesne wnętrza urządzone w dość specyficznym stylu loftowym czy industrialnym.

Jeśli zastanawiasz się, który rodzaj schodów będzie lepszym dopełnieniem wnętrza Twojego domu, przyjrzyj się różnorodnym aranżacjom prezentowanym w katalogach sklepów meblowych, dostępnych na stronach serwisów internetowych poświęconych architekturze i aranżacji wnętrz mieszkalnych czy znajdujących się w ofertach firm sprzedających tego typu konstrukcje. Zarówno metalowe, jak i drewniane schody mają swoje zalety. Ostateczny wybór jest zawsze Twoją indywidualną decyzją.