Wycieczki rowerowe cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Co prawda, jednoślady w naszym kraju nie cieszą się aż taką popularnością jak w Holandii, jednak często wybieramy tę formę transportu. Czy dzięki temu można trochę schudnąć? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Czy jazda na rowerze jest zdrowa?

Podróżowanie rowerem zyskuje coraz większą popularność. Ta popularna forma aktywności bardzo dobrze wpływa na samopoczucie. Przede wszystkim, jazda rowerze odbywa się na świeżym powietrzu, dzięki czemu organizm dostaje dużą dawkę tlenu. Warto udać się na wycieczkę do lasu albo do parku, gdzie powietrze jest czystsze niż w mieście. Odpowiednio dotleniony organizm funkcjonuje o wiele lepiej, ma to również wpływ na lepszą jakość snu. Co więcej, taka forma aktywności zwiększa poziom serotoniny oraz obniża poziom napięcia i stresu. Jazda na rowerze poprawia również kondycje mięśni. Wzmacnia nie tylko uda oraz łydka, ale również brzuch i plecy. Warto wybrać się do profesjonalnego sklepu z rowerami, żeby dobrać model odpowiedni do swojego ciała i stylu jazdy. Dzięki temu unikniesz potencjalnych kontuzji. Nie masz gotówki, żeby kupić wybrany rower? Skorzystaj z możliwości, jakie daje pożyczka gotówkowa.

Czy jazda na rowerze umożliwia zgubienie kilogramów?

Rower, tak jak każda inna aktywność, pozwala zgubić nadmierne kilogramy. Godzina jazdy umożliwia spalenie około 500 kalorii. Oczywiście, wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziesz jeździł i jak często. Przez pierwsze 30 minut jazdy organizm spala zapas glukozy. Dopiero jazda powyżej pół godziny pozwala na zgubienie kilogramów, poprzez spalanie kalorii zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Taka jazda jest efektywna i dobrze wpływa na kondycję organizmu. Pamiętaj jednak, żeby dopasować długość jazdy do swojej możliwości. Jeśli przez długi okres nie byłeś aktywny fizycznie, to powoli zwiększaj czas jazdy. Ważna jest też regularność, staraj się wygospodarować czas przynajmniej 2-3 razy w tygodniu i przeznacz go na jazdę rowerem.

Staraj się też odpowiedzialnie wybierać trasę. Nie ma nic gorszego niż zbyt ambitne podejście do jazdy i szybkie przeciążenie organizmu. Rodzaj trasy dopasuj do swoich możliwości. Jeśli zaczynasz przygodę z kolarstwem, to wybierz łatwiejszą drogę z mniejszą ilością wzniesień oraz o twardszym podłożu. Pamiętaj też, żeby rower był dopasowany do pokonywanej drogi. Jeśli szukasz pieniędzy na zakup wybranego modelu, to przyda Ci się pożyczka gotówkowa.