W nauczaniu gry na instrumentach najważniejsza jest faza początkowa. Szczególnie w przypadku skrzypiec, znaczną rolę pełnią solidne podstawy dotyczące techniki gry. Dla szkół muzycznych I stopnia polecany jest znakomity podręcznik Skrzypcowe ABC - szkoła gry na skrzypcach, autorstwa Antoniego Cofalika. Książka zawiera część teoretyczną, szereg praktycznych wskazówek, oraz zapisy nutowe gam, ćwiczeń, etiud i łatwych do wykonania utworów.

Układ treści

Antoni Cofalik jest pedagogiem z wieloletnią praktyką w zakresie nauczania przedmiotów muzycznych. Na podstawie swoich doświadczeń skonstruował kompendium podstawowej wiedzy, w układzie stopniującym poziom trudności. Jest to jeden z głównych walorów podręcznika, który można kupić w księgarni muzycznej https://www.alenuty.pl/pl/p/Skrzypcowe-ABC-szkola-gry-na-skrzypcach-Antoni-Cofalik/2.

Techniki przygotowawcze

W pierwszej części Skrzypcowego ABC - szkoły gry na skrzypcach autor zamieścił podstawowe informacje dotyczące techniki gry. Wyjaśnia wszystko w sposób obrazowy i przystępny nawet dla najmłodszych uczniów. Na pierwszych kartach ukazuje prawidłowe sposoby trzymania instrumentu i prowadzenia smyczka po pustych strunach. Objaśnia też znaki graficzne dotyczące wartości rytmicznych i określające różne rodzaje pociągnięcia smyczka. Informacje są ilustrowane zdjęciami, które nadają książce charakter poglądowy. Później autor wprowadza kolejno techniki używania lewej ręki i palców naciskających struny. Jest to wstęp do kolejnego etapu, w którym dziecko musi się nauczyć generowania dwudźwięków, poprzez stawianie palca jednocześnie na dwóch sąsiadujących ze sobą strunach.

Dalsze etapy nauki

Na podstawie wskazówek zawartych w drugiej części książki Skrzypcowe ABC - szkoła gry na skrzypcach, uczeń poznaje  sposoby zmiany pozycji dłoni na gryfie instrumentu. Jest to wyższy stopień trudności, bo wymaga znacznej precyzji, aby dźwięki zawsze brzmiały czysto. Następnie w Skrzypcowym ABC - szkole gry na skrzypcach, pojawiają się zróżnicowane wartości nut, oznaczone przez triole, kropki, łuki i fermaty. Tworzą one bardziej skomplikowane układy rytmiczne. Obie części podręcznika stanowią spójną całość w aspekcie metodyki nauczania.

Interpretacja utworów

Książka zawiera materiały pomocnicze zarówno dla nauczycieli, jak też dla uczniów, którzy doskonalą swoje umiejętności podczas samodzielnych ćwiczeń w domu. Skrzypcowe ABC - szkoła gry na skrzypcach to również zestaw zapisów nutowych kompozycji w różnych tonacjach. Autor podpowiada jak podkreślić dynamikę utworu poprzez zróżnicowanie natężenia dźwięków i odpowiednią akcentację. Przytacza również charakterystyczne dla tego instrumentu środki wyrazu artystycznego takie jak legato, staccato, glissando i ozdobniki. Ich stosowanie wzbogaca interpretację wykonywanych utworów.