Noszenie dziecka jest tematem bardzo kontrowersyjnym – z jednej strony powstają nowe chusty tkane czy inne do noszenia, a z drugiej pokutuje mit, że dziecko do noszenia może się zwyczajnie przyzwyczaić. Wszyscy rodzice, którzy podążają za najnowszymi wynikami badań wiedzą jednak, ze noszenie dziecka jest czymś niezwykle naturalnym oraz potrzebnym zarówno im, jak i ich pociesze.

Z tego powodu inwestycja w dobrze przygotowaną chustę może być jedną z atrakcyjniejszych, których warto dokonać przed narodzinami dziecka. Dziś mamy spory wybór rozmaitych chust tkanych, a także chust o innych rodzajach splotów i metodach wytwarzania, dzięki czemu wszyscy rodzice mogą wybrać coś, co będzie idealne do ich potrzeb. Sprawdźmy, jakie rodzaje chust można znaleźć w sprzedaży. chusta tkana  

Chusty długie do wiązania

Podstawowym rodzajem chust są te, które wykorzystuje się do wiązania – są one długie, liczą sobie zazwyczaj ok. 5 metrów przy szerokości ok. 70 cm. W przypadku osób wyższych taka chusta powinna być proporcjonalnie dłuższa; u rodziców niższych lepsza jest krótsza, bo nie będzie zwisać po zawiązaniu. Najbardziej uniwersalna jest tutaj chusta tkana, która dopasowuje się do wagi dziecka i jest najbardziej wytrzymała. Z kolei chusty z dodatkami elastycznych tkanin sprawdzą się przede wszystkim przy dzieciach lżejszych i wcześniakach. Prosty splot sprawia, że materiał jest cieńszy i mniej wytrzymały niż chusta tkana, a dodatkowo wymaga bardzo starannego wiązania – jest to jednak chusta tańsza.  

Chusty na jedno ramię

Obok chust do wiązania znajdziemy chusty na jedno ramię, która mogą być wykonane zarówno z bawełny, jak i materiału tkanego o charakterystycznym splocie. Od chust tkanych różnią się przede wszystkim długością i metodą wiązania. Chusty krótkie mają zwykle maksymalnie ok. 3 metrów. Alternatywą jest chusta kółkowa, która umożliwia szybkie zamotanie dziecka bez konieczności używania skomplikowanych metod wiązania. Taki rodzaj chusty poleca się przede wszystkim osobom poszukujących czegoś, co łatwo i szybko się wiąże na krótki czas – chusta kółkowa wymusza noszenie dziecka na biodrze.