Zamiast zatrudniać księgową, współczesny przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z usług biura rachunkowego. W ramach świadczonych usług, takie biuro może zająć się prowadzeniem rozliczeń finansowych firmy, zająć się sprawami kadrowymi, rozliczeniami z fiskusem i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy na bieżąco dostarczać do biura dokumenty finansowe firmy. Można robić to osobiście lub co jest dzisiaj bardziej popularną opcją, wysyłając skany lub zdjęcia tych dokumentów. Na ich podstawie biuro wylicza podatki i wystawia określone dokumenty finansowe, a następnie przesyła je do odpowiednich urzędów.

Koszty skorzystania z usług biura rachunkowego

Zatrudniając biuro rachunkowe płacimy za realizację określonych usług, a nie za czas pracy. Nie ponosimy kosztów związanych z opłacaniem pensji pracownika oddelegowanego do realizacji prac księgowych. Nie musimy martwić się o ewentualne przestoje w pracy, gdy pracownik idzie na urlop lub na zwolnienie lekarskie. Biuro rachunkowe pracuje w systemie ciągłym, zawsze odpowiadając na nasze zapytania i realizując wszelkie powierzone mu zadania. Poza tym miesięczny koszt skorzystania z usług takiego biura jest niewysoki, a ceny są niewygórowane, zwłaszcza gdy chodzi o małą firmę, która chce zlecić nieskomplikowane usługi księgowe. Warszawa jest dużym rynkiem, na którym działa wiele takich podmiotów, a konkurencja jest najlepszym motywatorem do obniżki cen usług.

Odpowiedzialność za błędy

Choć w praktyce to przedsiębiorca zawsze odpowiada za błędy księgowe, to jednak biura rachunkowe wykupują specjalne ubezpieczenia od błędów i w razie pomyłki w rozliczeniach firmy, z takiego ubezpieczenia pokrywana jest ewentualnie zasądzona grzywna. Skorzystanie z usług takiego zewnętrznego biura to zatem prosty sposób na zabezpieczenie firmy przed możliwymi roszczeniami ze strony Urzędu Skarbowego lub ZUS. Zewnętrzne biura rachunkowe świadczą także szereg usług komplementarnych względem podstawowych usług księgowych i jeśli przedsiębiorca ma taką potrzebę, zawsze może z takich dodatkowych usług skorzystać.