Czy niemowlętom można kupować zabawki? Jak najbardziej! Dzieci od pierwszego do szóstego miesiąca życia rozwijają się bardzo szybko, a odpowiednio dobrane zabawki dla niemowląt będą w stanie wesprzeć ten rozwój i dostarczyć im przy okazji mnóstwa przyjemności. Trzeba tylko wiedzieć, po co sięgnąć i przestrzegać ograniczeń wiekowych.

Dzieci w 1 miesiącu życia

Noworodki sprawiają wrażenie, jakby interesowało ich głównie jedzenie i spanie. To jednak nie do końca prawda. Zabawą na miarę ich możliwości jest śledzenie wzrokiem najprostszych zabawek, takich jak na przykład balonik czy piłeczka, którą można przesuwać ok. 20-30 cm przed twarzą dziecka. Zabawka musi być w wyrazistym kolorze, inaczej maluch jej nie zauważy. Balonik taki można przyczepić do poręczy wózka lub łóżeczka.

Dzieci w 2 miesiącu życia

Z miesiąca na miesiąc dziecko rozwija się bardzo szybko, dlatego w tym wieku będzie w stanie zobaczyć już dużo więcej i śledzić wzrokiem przedmioty, które się poruszają. Jego zainteresowanie będą budzić też dźwięki. To sprawia, że idealne zabawki dla niemowląt w tym wieku to karuzele. Najpierw będą je tylko oglądać i słuchać, za parę miesięcy zaczną do nich sięgać.

Dziecko w 3 miesiącu życia

W tym okresie dziecko może już bawić się grzechotką, należy tylko włożyć mu ją do rączki. To dla niego wspaniała zabawa, budująca poczucie sprawczości – skoro na skutek ruchu jego rąk zabawka wydaje dźwięki.

Dziecko w 4 miesiącu życia

zabawki dla niemowlątDzieciom w tym okresie często poleca się kupić maty edukacyjne, które chronią przed chłodem podłogi, dostarczają wielu wrażeń sensorycznych i pomagają w rozwoju, wpierając ruch. Maty sprzyjają nauce przewracania się z brzuszka na bok czy na plecy, fascynują różnymi kolorami i odgłosami, różnorodnymi fakturami materiału. Dodatkowo są mobilne i można je rozkładać w każdym pomieszczeniu, a nawet na zewnątrz.

Dziecko w 5 miesiącu życia

To okres, kiedy dziecko zdążyło już najprawdopodobniej polubić kąpiele i teraz zamieniają się one w długie zabawy pełne pluskania, chlapania i pisku. Towarzyszem takich zabaw mogą być gumowe, bezpieczne zabawki kąpielowe, jak na przykład klasyczne kaczuszki.

Dziecko w 6 miesiącu życia

Przed rodzicami półrocznych maluchów otwiera się cała gama nowych możliwości. Mogą kupować już swoim dzieciom miękkie książeczki z obrazkami, wyposażone często w strony dźwiękowe. Najpopularniejsze są te dotyczące zwierzątek i prezentujące jakie dźwięki z siebie wydobywają. Trzeba jednak być gotowym na to, że dzieci będą chciały powtarzać swoje ulubione odgłosy wielokrotnie. Ale to dobrze – w taki sposób przygotowują się do nauki mówienia.

Zabawki dopasowane do określonych etapów rozwoju maluszka można znaleźć m.in. na stronie: http://mamaplus.pl/t/k/zabawki-i-pojazdy/dla-niemowlat.