Wbrew temu, co się powszechnie uważa, ciąży mogą towarzyszyć również drobne, często przejściowe, ale dla kobiety niezwykle uciążliwe dolegliwości. Wiele z nich jest na tych nieprzyjemnych, że powoduje znaczny spadek komfortu życia, zarówno jedynie tymczasowo, jak i zupełnie na stałe. Z tego powodu dobrze jest zadbać o to, aby cały organizm matki był odpowiednio przygotowany na dolegliwości, zwłaszcza tak ważnego organu jak wzrok.
U wielu kobiet pogorszenie wzroku w ciąży jest po prostu przejściowe i szybko mija, zarówno w określonym trymestrze, jak i porodzie; nierzadko znika tak nagle, jak i się pojawia. W przypadku innych kobiet niezbędne jest nie tylko pozostawanie pod opieką lekarza, ale i prawidłowe przygotowanie do okresu ciąży. Sprawdźmy, w jakiej sytuacji pod kątem wzroku są kobiety ciężarne i po porodzie.
Zmiany tymczasowe
Wiele kobiet cierpi pogorszenie widzenia w okresie ciąży, co jednak nie jest jednoznaczne z pogorszeniem wzroku po ciąży. Jeśli kobieta jest zdrowa i nie stwierdzono u niej żadnych problemów ze wzrokiem jeszcze przed zajściem w ciążę, to jest szansa, że w ogóle nie odczuje jakichkolwiek dolegliwości pod tym względem. Z drugiej jednak strony trzeba brać pod uwagę, że z powodu zmian fizjologicznych, m.in. zachodzących w hormonach, nadmiar wody w organizmie może wywoływać przejściowe problemy, np. krótkowzroczność, która ustępuje po narodzinach dziecka. Możliwe jest też pojawienie się astygmatyzmu, zwykle na wczesnym etapie ciąży. Często kobiety nie mogą też nosić soczewek kontaktowych z uwagi na zespół suchego oka – wystarczy wówczas ich zmiana na soczewki.
Stałe pogorszenie wzroku
Zdarzają się niestety sytuacje, w których pogorszenie wzroku po ciąży jest raczej nieuniknione. Dotyczy to głównie kobiet chorujących przewlekle oraz mających stwierdzoną wadę wzroku, szczególnie dużą. W okresie ciąży nie jest możliwe laserowe leczenie wzroku czy przyjmowanie niektórych leków na schorzenia, m.in. jaskrę, co może negatywnie wpłynąć na wzrok po porodzie. Co więcej, czasami wada wzroku jest przeciwwskazaniem do naturalnego porodu, zwłaszcza w przypadku, gdy wysokie ciśnienie może spowodować utratę wzroku.
Niebezpieczne sytuacje
Czasami pogorszenie wzroku po ciąży oraz jeszcze w jej trakcie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Nawet przejściowe zaburzenia pola widzenia odczuwane jeszcze w okresie ciąży znacznie obniżają zdolność kobiety do prowadzenia pojazdów. Z tego powodu należy stale przebywać pod opieka lekarza, który będzie mógł w porę zareagować, odradzając prowadzenie samochodu albo przypisując odpowiednie okulary.