Wysoki poziom wilgotności powietrza we wnętrzu mieszkania może być przyczyną rozwoju groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów. Jeśli pomieszczenie nie ma właściwej wentylacji lub zostało zalane, do jego osuszenia potrzebne jest wykorzystanie specjalnych urządzeń zdolnych do pochłaniania dużych ilości wilgoci. Osuszacz powietrza to sprzęt wykorzystywany do pochłaniania wilgoci z powietrza w takich pomieszczeniach jak łazienki, kuchnie czy piwnice. Sprzęt tego typu może być ustawiony w każdym pomieszczeniu mieszkalnym lub użytkowym, w którym wilgotność powietrza utrzymuje się na stale wysokim poziomie lub jest okresowo większa, na przykład ze względu na wyższy poziom wód gruntowych, na intensywne opady atmosferyczne czy zalanie części budynku.

Wydajna wentylacja to podstawa

Przyczyną zawilgocenia budynków w większości przypadków jest niewydajna wentylacja grawitacyjna. Jeśli jest to stary budynek, dodatkową przyczyną wilgoci w jego wnętrzu może być brak izolacji ścian, które chłoną wilgoć z gruntu, a także brak izolacji termicznej, co prowadzi do przemarzania ścian w okresie większych mrozów. W takich budynkach stosowanie osuszaczy powietrza może w pewnym stopniu zredukować ilość wilgoci, ale nie zlikwiduje przyczyn jej występowania. Osuszacz powietrza będzie musiał w takim budynku pracować w systemie ciągłym, a i tak przy większej wilgotności powietrza i przy wysokim poziomie wód gruntowych, jego ciągła praca może okazać się niewystarczająca. Mimo wszystko osuszacze powietrza mogą być dobrym uzupełnieniem dla systemu tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, gdy dojdzie do zalania budynku przez wody gruntowe, przeciekający dach lub pękniętą rurę.

Jaki osuszacz powietrza wybrać?

W sklepach ze sprzętem budowlanym, a także w sklepach z wyposażeniem dla domów i mieszkań, znaleźć można wiele wersji osuszaczy powietrza, np. http://www.stadler-form.pl/osuszacze-powietrza/267-albert-osuszacz-powietrza-bialy-0802322002478.html. Część z nich to urządzenia o wartości kilku tysięcy złotych, a część to sprzęt zdecydowanie tańszy, o wartości kilkuset złotych. Najtańszym rozwiązaniem jest pochłaniacz wilgoci, który wyposażony jest w specjalny wkład chłonący wilgoć z otoczenia. Jeśli szukamy urządzenia o większej wydajności działania, warto postawić na profesjonalny osuszacz powietrza wyposażony w higrometr – miernik poziomu wilgoci. Taki sprzęt automatycznie uruchamia się przy określonym poziomie wilgotności powietrza i wyłącza się po napełnienie całego zbiornika wodą. Nowoczesne osuszacze wyposażone są w wielostopniowy higrostat oraz w co najmniej dwa tryby szybkości pracy. Dzięki temu łatwiej dostosować szybkość osuszania do poziomu wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu.