Częstotliwość wymiany wycieraczek samochodowych w największym stopniu zależy od intensywności ich eksploatacji i warunków, w jakich się z nich korzysta. Dla przykładu - wycieraczki samochodowe używane w czasie zimy, przy ujemnych temperaturach powietrza, ulegają szybszej degradacji niż wycieraczki, z których korzysta się głównie w czasie lata. Oczywiście jednorazowe użycie wycieraczek zimą nie powinno doprowadzić do ich uszkodzenia, ale marznący deszcz lub śnieg z pewnością nie będą czynnikami, które korzystnie wpłyną na stan gumowych piór.

Zasadniczo przyjmuje się, że wycieraczki Bosch przy średniej intensywności eksploatacji auta wymienia się raz w roku, a przy dużej intensywności eksploatacji samochodu dwa razy w roku lub częściej, w zależności od potrzeb.

Co wpływa na zużycie wycieraczek?

Delikatna powierzchnia gumowych piór zużywa się w sposób naturalny podczas pracy wycieraczki. Na szybkość zużycia piór największy wpływ ma stopień nawilżenia szyby. Jeśli użyjemy wycieraczek na suchej szybie, pojawi się duże tarcie, które w szybkim czasie doprowadzi do uszkodzenia delikatnej gumowej powłoki pióra wycieraczki. Dlatego wycieraczek samochodowych, nawet produktów markowych, takich jak wycieraczki Bosch (https://abcwycieraczki.pl/firm-pol-70-Wycieraczki-Bosch.html) nigdy nie powinno się uruchamiać na suchą szybę. Zanim włączymy wycieraczki, wcześniej używamy spryskiwacza. Piórom wycieraczek szkodzi także wysoka i wycieraczki Boschniska temperatura. Jeśli auto pozostawiamy w pełnym słońcu, pamiętajmy o uniesieniu wycieraczek do góry. Dzięki temu pióra wycieraczek nie ulegną odkształceniu. Tak samo postępujemy w czasie mrozów połączonych z intensywnymi opadami śniegu. Jeśli pióra wycieraczek przymarzną do szyby, podczas ich odklejania prawdopodobnie uszkodzimy ich delikatną powierzchnię. Samochodowym wycieraczkom szkodzą także ptasie odchody, przyschnięte do szyby owady, a także drobiny piasku. Dlatego, zanim uruchomimy wycieraczki, zwłaszcza po dłuższym postoju auta, warto oczyścić ich powierzchnię z wszelkich zanieczyszczeń, a przyschnięte do szyby owady i ptasie odchody mocno zwilżyć wodą lub płynem do spryskiwaczy.

Kiedy wymienić wycieraczki?

Jeśli garażujesz swoje auto i niewiele nim jeździsz, wycieraczek nie musisz zmieniać zbyt często. Wystarczy, że zrobisz to raz w roku lub poczekasz do momentu zaobserwowania pierwszych znamion ich zużycia. Jeśli masz w swoim aucie wycieraczki Bosch, oznaką ich zużycia będzie głośniejsza praca w czasie zbierania wody, a także pozostające na powierzchni szyby delikatne smugi. Gdy zaobserwujesz tego typu objawy, nie zwlekaj z wymianą wycieraczek na nowe. Jeśli nie zareagujesz w porę, uszkodzone pióro wycieraczki może porysować szybę w Twoim aucie.