Podstawowym, twórczym elementem każdego artysty jest podłoże malarskie, którym zazwyczaj jest płótno. Takie oczywiście można kupić gotowe w sklepie, w którym dostępne są artykuły dla plastyków, ale można też je zrobić samodzielnie.

Po co samemu wykonać podobrazie?

  Podobrazie malarskie kosztuje, niestety, niejednokrotnie nie są to małe kwoty, zależne są od wymiarów podłoża, na którym powstanie obraz. Plastycy niejednokrotnie decydują się na samodzielne zrobienie podobrazia. Ta czynność zajmuje trochę czasu, ale do jej wykonania można zakupić wszystkie niezbędne artykuły dla plastyków. Do wykonania podobrazia potrzebne jest krosno malarskie, płótno bawełniane lub lniane. Płótno należy naciągnąć na blejtramy, a następnie zagruntować. Takie podobrazie, które wykonany sami, przede wszytskimbędzie miało rozmiar, jaki potrzebujemy.

Jak zrobić podobrazie?

  artykuły dla plastykówTa czynność polega na pokryciu płótna z obu stron roztworem żelatyny lub kleju kostnego. Ten drugi można zakupić w sklepie z artykułami dla plastyków. Tym sposobem uszczelnia się płótno, co jest szczególnie ważne podczas malowania, gdyż nakładana farba nie wchłania się w płótno. Żelatyną lub klejem tak długo malujemy płótno, aż stanie się ono sztywne. Płótno naciągnięte na krosno malarskie oraz pomalowane usztywniającymi preparatami to prawie końcowy efekt. Płótno należy jeszcze zagruntować, czyli pomalować je specjalnym preparatem. Artykuły dla plastyków w postaci gruntów malarskich, są dostępne w każdym sklepie z przedmiotami dla przyszłych artystów, czy studentów Akademii Sztuk Pięknych. Najczęściej stosuje się białe grunty akrylowe, które mają konsystencję nieco rzadszą od farby. Tworzone są na bazie kleju roślinnego, gipsu oraz kredy. Bardziej zaawansowani artyści, by osiągnąć najbardziej pożądany efekty podobrazia, dodają do niego dodatkowych składników. Własnoręcznie zrobione płótno nie jest rzeczą trudną. W sklepie z artykułami dla plastyków można znaleźć praktycznie wszystkie potrzebne do tego produkty. Oczywiście można w nim kupić także gotowe płótna, ale pasjonatom twórczego działania bardziej materialnie opłaca się samodzielne wykonywanie podobrazia.