W historii uzbrojenia raz na kilkadziesiąt czas zdarza się konstrukcja która możemy określić mianem "kultowej". Broń tak udana że rewolucjonizuje pole walki, zdobywa rynki i zapisuje się w kulturze. Przedstawiamy jeden z takich modeli, rewolwer który bez zastanowienia możemy umieścić w jednym szeregu z karabinem wz. 1777 czy Berettą 92. Jest to chyba najbardziej rozpoznawalny rewolwer kapiszonowy świata - co nie dziwi, biorąc pod uwagę że produkowano go nieprzerwanie przez 23 lata, nasycając rynek ilością ok. 250 000 sztuk!

Mała broń obecna w wielkiej historii

colt 1851

Colt 1851, zwany również Coltem Navy opiera się na zmodyfikowanym patencie z roku 1847. Rewolwerem tym Samuel Colt po raz drugi w swoim życiu dokonał rewolucji w świecie uzbrojenia. Pierwszą był oczywiście model Paterson, patent z roku 1847 niwelował jednak jego wady. Nowy rewolwer Colta dzięki zastosowaniu zintegrowanego pobojczyka oraz wcięcia w ramie, można było załadować bez rozbierania go. Model 1851 w przeciwieństwie do Patersona, posiadał sześciokomorowy bęben (Paterson miał bęben pięciokomorowy). Wyeliminowanie wad Patersona spowodowało że rewolwerem zainteresowała się armia Stanów Zjednoczonych a w roku 1851 przyjęto go na wyposażenie US Navy. Broń ta opanowała pola bitew Wojny Secesyjnej a po jej zakończeniu stała się popularna również na rynku cywilnym. Można przyjąć że używano jej na całym świecie. Rewolwerem tym posługiwali się Powstańcy Styczniowi a także armia carskiej Rosji. Colt 1851 obecny był na polach bitew Wojny Krymskiej czy  II Wojny o Szlezwik. Ten niezwykle udany model był również masowo kopiowany, zarówno na licencji jak i bez niej. Skopiowali go nawet Rosjanie! Nie ma w tym nic dziwnego - był on prosty i skuteczny. Jak na swoje czasy, wręcz zabójczo skuteczny.

Rewolucyjna konstrukcja która zmieniła oblicze świata

Colt 1851

 produkowany był w kalibrze .36 i posiadał otwartą ramę. Ważył ok. 1,2 kg przy długości 330 mm. Standardowa długość lufy to 8 cali. Stanowił model pośredni pomiędzy modelem Walker a później Dragoon, przeznaczonymi do przewożenia w kawaleryjskich olstrach i zbyt ciężkimi i nieporęcznymi dla piechura a modelem Pocket, będącym typowym rewolwerem kieszonkowym o niewystarczającej do zastosowań wojskowych celności. Był najbardziej uniwersalnym z odprzodowych rewolwerów Colta, używanych przez tak znane persony jak Dziki Bill Hickok, Ned Kelly czy konfederacki generał Robert E. Lee! Dopiero ładowany amunicją scaloną model Single Action 1873 odebrał Coltowi 1851 supremację na rynku broni. Broń ta jest wspaniałym kawałkiem historii i warto posiadać ją w swoich zbiorach. Prosta, skuteczna a przy tym piękna - rewolwer z przeszłością ale i z duszą. Konstrukcja która zdobyła Dziki Zachód i uczestniczyła w budowie potęgi Stanów Zjednoczonych a przy tym znalazła się w centrum ważnych wydarzeń historycznych w Polsce. Można zaryzykować stwierdzenie że jest to najbardziej kultowy model w historii broni palnej.