Śląsk kiedyś i dzisiaj

Fizykoterapia to proces skomplikowany, a przede wszystkim wymagający dużo pracy i poświęcenia ze strony zarówno pacjenta, jak i rehabilitanta. Wszystko oczywiście zależy od potrzeb pacjenta i zakresu ćwiczeń, jakie są zalecone w każdym konkretnym przypadku.

Fizykoterapię dzieli się na min. elektroterapię, ultrasonoterapię, haloterapię, laseroterapię, hydroterapię, czy termoterapię i światłolecznictwo. Bardzo dużym powodzeniem i przede wszystkim efektywnością wykazuje się klimatologia i lecznictwo uzdrowiskowe, które także należy do fizykoterapii. Bielsko- Biała jest jedną z miejscowości położonych na terenie województwa śląskiego, która cieszy się znakomitą opinią wśród kuracjuszy. Wszystko dzięki dobrym ośrodkom leczenia, które co roku przyciągają pacjentów z niemal całej Polski.fizykoterapia bielsko-biała Rejony Górnego Śląska od lat są uznawane za najkorzystniejsze przy rekonwalescencji i rehabilitacji. Jest to zasługa odpowiedniego mikroklimatu oraz podziemnych źródeł wód, które wykazują się leczniczymi właściwościami. Z tego powodu w Beskidzie Małym i Śląskim rozpowszechniło się lecznictwo uzdrowiskowe, które często jest łączone z innymi formami leczenia, jak fitoterapia (leczenie ziołami), aquaterapia, i fizykoterapia. Bielsko- Biała i okolice tego stosunkowo niedużego miasta, są znane z ośrodków uzdrowiskowych, które mają długą i bogata historię sięgającą jeszcze czasów przedwojennych. Dobroczynne działanie wód podziemnych odkryto już w XIX wieku i to właśnie wtedy zaczęto budować pierwsze pijalnie. Niewielkie pijalnie wkrótce przeistoczyły się w sanatoria, które początkowo przyjmowały kuracjuszy głównie z okolicznych miejscowości.

Dzisiaj sanatoria jedyne uzupełniają swój program o wodolecznictwo i traktują to jako formę wspomagania właściwego leczenia medycznego, wskazaniem są także rekonwalescencja i fizykoterapia. Bielsko- Biała jest szczególnie polecana osobom, które mają zaleconą hipoterapię (jest to rodzaj terapii, która polega na pracy z końmi), ponieważ w okolicy miasta znajdują się stajnie, które są dostosowane właśnie do prowadzenia zajęć z fizykoterapii. Do Bielska- Białej chętnie są kierowani pacjenci, którzy wymagają terapii ruchowej, np. częstych spacerów i ćwiczeń ogólnorozwojowych. Klimat okolicy sprzyja rekonwalescencji, co w połączeniu z odpowiednią dawką ruchu i leczniczymi wodami daje bardzo pozytywne rezultaty w postępach w fizykoterapii. W Bielsko- Białej znajduje się w tej chwili aż kilkadziesiąt ośrodków sportu, które wspierają swoimi działaniami także różne formy terapii ruchowej niezbędnej do całkowitego wyzdrowienia (oprócz stajni są również hodowle psów stosowane w zdobywającej popularność dogoterapii).