Koń na biegunachMnóstwo interaktywnych zabawek kusi kolorowymi, migającymi światełkami i wydobywającymi się z ich wnętrza dźwiękami. Tymczasem klasyczne zabawki o stosunkowo prostej konstrukcji mogą być dla dzieci, zwłaszcza dla tych najmłodszych, równie, jeśli nie bardziej atrakcyjne od nowoczesnych elektronicznych zabawek z najnowszych firmowych kolekcji. Przykładem takiej prostej zabawki jest konik na biegunach. To znana od pokoleń klasyczna zabawka dedykowana dla najmłodszych dzieciaków, w wieku 1-5 lat. Oczywiście wybór konkretnego modelu konika, jego wysokości, wielkości i typu siedziska czy dodatkowych funkcji zależy przede wszystkim od upodobań samego dziecka oraz jego wieku.

Dla najmłodszych dzieci najbardziej odpowiednie będą stosunkowo niewielkie koniki na biegunach, na których małe dziecko będzie czuło się w miarę bezpiecznie i wygodnie. Ważne, żeby taki konik posiadał odpowiednio wyprofilowane siedzisko. Dobrze, gdyby było one wyposażone w niewielkie oparcie, które zapewni dziecku maksymalny komfort i bezpieczeństwo w czasie zabawy. Naturalnie przy bujaniu małego dziecka na koniku na biegunach trzeba zachować czujność i asekurować malucha, ograniczając tym samym ryzyko jego przypadkowego upadku. Pamiętajmy, że najmłodsze dzieci z takiej zabawki powinny korzystać wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych.

Dzieci powyżej trzeciego roku życia zwykle potrafią już samodzielnie wsiąść na konika i się na nim bujać. Konik na biegunach dla trzylatka może być zatem nieco większy i nie musi posiadać dodatkowego zabezpieczającego przed upadkiem oparcia. Ważne natomiast, aby były wyposażony w drewniane rączki lub lejce, za które dziecko może się trzymać w czasie bujania. Bez takiego zabezpieczenia, zabawa na koniku może być niebezpieczna. Z uwagi na różne temperamenty dzieci, podczas ich zabaw warto od czasu do czasu zwracać na nie uwagę, tak by nie zrobiły sobie przypadkowej krzywdy. Podczas zapamiętałego bujania pewnym zagrożeniem dla dziecka w tym wieku mogą być płozy, które przy nieuwadze mogą przycisnąć palce dziecka i cała zabawa zakończy się głośnym płaczem.

Dla najstarszy, kilkuletnich dzieci, wysoki konik na biegunach wciąż może być sporą atrakcją. Dla cztero i pięciolatków zwykle niewystarczające jest już samo bujanie na koniku. Dla nich taki konik staje się inspiracją dla wielu innych zabaw. Starsze dzieci próbują jeździć na takich konikach, a nie tylko się na nich bujać, dlatego ważne jest, by były to konstrukcje szczególnie wytrzymałe, odporne na przewracanie, podrzucanie, podskakiwanie czy intensywne bujanie.