Każdy z nas uwielbia otrzymywać prezenty, ale większość z nas kocha je także dawać - trudno wskazać na coś lepszego, niż uśmiech pojawiający się na twarzy obdarowanego. Satysfakcja z wręczenia przemyślanego prezentu jest ogromna, a co dopiero z własnoręcznie wykonanego prezentu. Oczywiście, nie każdy z nas jest szczególnie uzdolniony, ale są takie rzeczy, które wyjdą każdemu, jak chociażby decoupage. Jak więc stawiać pierwsze kroki w świecie decoupage’u, w co się zaopatrzyć i co wydaje się być dobrym pomysłem na prezent, zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero zaczyna?

Narzędzia

Decoupage to technika ozdabiania powierzchni najróżniejszych przedmiotów w taki sposób, że grafika zdaje się stanowić ich integralną całość. Oprócz ozdabianej powierzchni potrzebujemy: wzór, który naniesiemy - najłatwiej jest nanosić te, które znajdują się na zwykłych serwetkach; klej - najlepiej wodny, ale może być każdy typu wikol; lakier, którym pokryjemy naniesiony wzór w celu utrwalenia całości i nadania jej blasku; farby akrylowe, jeśli pragniemy także przemalować powierzchnię; narzędzia jak nożyczki i pędzelek.

Na początek

Przede wszystkim się nie bój - decoupage wygląda efektownie, ale wcale nie jest trudne. Wystarczy, że będziesz trzymać się techniki. W sieci znajdziesz wiele tutoriali, także w formie wideo, które pomogą ci stawiać pierwsze kroki w świecie decoupage. Jeśli nie jesteś pewna swoich umiejętności, a nie chcesz zniszczyć przedmiotu stanowiącego bazę, poćwicz technikę najpierw na czymś innym, czego w razie ewentualnego niepowodzenia nie będzie ci żal.

Czas na prezent

decoupagePrzechodzimy do clue programu - co możemy ozdobić metodą decoupage (https://nastrychu.pl/pol_m_Decoupage-466.html) i wręczyć jako własnoręcznie wykonany prezent? Właśnie najlepsze jest to, że praktycznie wszystko. Od najpopularniejszych, drewnianych rzeczy, jak ramki na zdjęcia, pudełka, czy skrzyneczki, przez ceramikę i terakotę, chociażby w formie doniczek, po szkło, jak wazony, talerze, szklanki, kubki czy kieliszki do wina. Możemy zdecydować się na ozdobienie przedmiotu, który od początku spełniać ma daną funkcję - na przykład ramkę na zdjęcia, ale za pomocą decoupage’u możemy także nadać nowy charakter przedmiotom wcześniej wykorzystywanym do zupełnie innych czynności - kieliszek do wina staje się ozdobnym świecznikiem zwykły talerzyk piękną podstawką na świeczkę albo miejscem, na które możemy odłożyć najróżniejsze drobiazgi, jak klucze czy drobne. Możesz więc wykorzystać rzeczy, które już masz w domu. Możesz oczywiście także kupić dedykowane pod decoupage bazy, ale całe piękno tej techniki polega właśnie na nadawaniu drugiego życia przedmiotom, które już posiadamy.