Co myślimy, słysząc słowo "kapa"? Niektórym na myśl może przyjść kapa w rodzaju narzuty na łóżko. Inni pomyślą o bardziej religijnej wersji tego słowa. Otóż kapa to szata liturgiczna zwana niekiedy prze innych nieszpornikiem. Używa jej kapłan podczas odprawiania uroczystych liturgii poza mszą świętą (takich jak chrzest, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, czy wspólnotowa Liturgia Godzin). Spotykana jest także w Polsce. Nie można kapie przypisać jednoznacznej symboliki.  Wygląda jak długa peleryna sięgająca do stóp, zapinana jest pod szyją. Kapę zakłada się na komżę lub albę oraz stułę. Jej kolor nie jest przypadkowy, ponieważ za niego odpowiada między innymi oficjum. W liturgii Kościoła Katolickiego kapę stosuje się od VII wieku, ale dopiero od XI wieku stosowana jest powszechnie. Można wyróżnić także kapę cappa magna. Ten rodzaj kapy jest noszony przez kanoników bazyliki większej. Najprawdopodobniej to właśnie od tego ubrania wzięła się nazwa ozdobnej narzuty na łóżko.

kapyDuchowny w takiej kapie wygląda bardzo dostojnie i od razu można dzięki niej poznać z jaką okazją mamy do czynienia. Można to rozpoznać za pomocą stosowania różnych kolorów. Każdy z nich ma jakąś osobną funkcję. Kolor biały stosowany jest w okresie Bożego Narodzenia oraz Zmartwychwstania, w święta aniołów, w święta Pańskie i Maryjne. Kolor zielony pojawia się zazwyczaj w okresie zwykłym. Z kolorem czerwonym spotykamy się w Niedzielę Męki Pańskiej, Wielki Piątek, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego oraz w święta Apostołów i Męczenników. Kolor fioletowy pojawia się w okresie Adwentu i wielkiego postu oraz przy mszach za zmarłych. Z kolorem czarnym możemy spotkać się w przypadku mszy za zmarłych, ale to już zależy od lokalnych zwyczajów. A radosny różowy kolor oznacza III niedzielę Adwentu, oraz IV niedzielę wielkiego postu, ale to także zależy od lokalnych zwyczajów. Jeżeli ktoś wcześniej nie rozumiał, jaką funkcję może mieć kapa liturgiczna, dzisiaj już wie, że nie jest to przypadek. Duchowny sam z siebie nie decyduje o tym, jakiego koloru szatę założy podczas mszy. Wszystko jest uporządkowane i ma swój cel.

Oprócz wymienionych wyżej kolorów, dopuszcza się w celebracjach szczególnie uroczystych stosowanie szat bardziej okazałych, choćby nie były w kolorze dnia. Przede wszystkim spotkać się można z szatami złotymi i srebrnymi dla podkreślenia rangi najważniejszych świąt i uroczystości. To, jaka szata będzie ubrana podczas uroczystości reguluje "Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego" i dotyczy to Kościoła katolickiego. W Kościołach ewangelickich i anglikańskich symbolika kolorów jest, można powiedzieć, bardzo zbliżona, jednakże i tak zawiera pewne różnice. To wszystko służy ważnemu celowi. Ma przecież jeszcze bardziej pokazywać celebrowanie i oddanie się ważnej uroczystości. Dbanie o aspekt kapy jest obowiązkiem duchownych, którzy odprawiają msze, święta etc. My z kolei wiedząc, co oznaczają po kolei różne kolory, bardziej możemy się skupić na celebrowaniu świąt.

W Internecie znajdziemy coraz więcej sklepów internetowych oferujących szaty liturgiczne, co zwiększa ich dostępność na rynku. Kapy możesz znaleźć, np. http://www.ornaty.net/pol_m_Kapy-159.html.