Skórzane obuwie

Skórzane obuwie prezentuje się niezwykle stylowo i elegancko. Aby jednak zachować ten unikalny design, ważne jest przestrzeganie odpowiednich zabiegów konserwujących. Czynności te polegają na ochronie skóry naturalnej przed szkodliwymi procesami, do jakich dochodzi w jej strukturze. Warto zatem wiedzieć, jakiej pasty używać do codziennego użytkowania, aby zapewnić swoim ulubionym butom nieskazitelny wygląd.

Cechy butów

Najbardziej rekomendowane przez specjalistów są pasty z woskiem naturalnym. Bez najmniejszych trudności rozprowadzają się na butach, tworząc przy okazji specyficznego rodzaju błonę, która chroni przed działaniem wilgoci, skutecznie zabezpieczając nasze ulubione buty przed szkodliwym działaniem wody. Innym rodzajem past na skórzane obuwie są pasty samopołyskowe, których stosowanie powinno mieć charakter sporadyczny. Wszystko z uwagi na to, iż ich specjalna receptura może tworzyć na bardzo delikatnych butach plamy i odbarwienia. W sytuacji, gdy użytkowane są codziennie, w dodatku przez dłuższy okres, możemy być pewni, że z upływem czasu nagromadzona na jej powierzchni warstwa ulegnie popękaniu i wykruszeniu. Prezentuje się to nie tylko mało atrakcyjnie, ale również wywiera szkodliwy wpływ na kondycję samej skóry.

[caption id="attachment_4651" align="aligncenter" width="200"]Skórzane obuwie na: Butylukow.pl Skórzane obuwie na: Butylukow.pl[/caption]

Skórzane obuwie przed pierwszym użyciem powinno być odpowiednio zaimpregnowane. Mianem tego zabiegu określamy nasycenie skóry specjalnymi substancjami chemicznymi, które wykazują się właściwościami wzmacniającymi i ochraniającymi ją przed wilgocią oraz zanieczyszczeniami. W przypadku nowych butów nie zaleca się stosowania preparatów posiadających w składzie terpentynę oraz benzynę, która może niekorzystnie wpłynąć na zmianę kolorystyki oraz wyglądu obuwia. W codziennej pielęgnacji idealne okażą się produkty przeznaczone do danego gatunku skóry. Wówczas zyskamy pewność, że naszemu obuwiu nie zagraża nic niebezpiecznego.

Najłatwiejsza w konserwacji jest skóra licowa, którą należy przecierać szmatką, aby usunąć kurz oraz zanieczyszczenia. Dopiero wtedy możliwe jest nakładania pasty. Skórzane obuwie wykonane z weluru i nubuku nie nadaje się do pastowania. Czyszczenie powinno odbywać się przy użyciu specjalnej szczotki, jaką można nabyć w wielu sklepach obuwniczych. Do usunięcia plam należy używać wilgotnej szmatki, zaś konserwować przy użyciu preparatów w aerozolu. Od czasu do czasu zalecane jest używanie środków koloryzujących, które przywrócą im dawny wygląd.

Jak postępować w przypadku lakierowanego skórzanego obuwia? W tym przypadku niewskazana jest impregnacja ani używanie zwykłych past. Jedyne, co wystarczy zrobić to systematycznie przecierać ich powierzchnię flanelową ściereczkę.