Pracując legalnie w Niemczech, odprowadzając tam podatki, masz prawo ubiegania się o specjalny rodzaj zasiłku rodzinnego przysługującego na każde Twoje dziecko, niezależnie od wielkości Twoich zarobków. Jeśli spełniasz określone kryteria, wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek o Kindergeld, podać numer konta, na które mają być przelewane pieniądze i poczekać na comiesięczną wpłatę zasiłku. Kwota zasiłku rodzinnego na jedno dziecko jest wyższa niż w naszym kraju, bo w tej chwili wynosi 194 Euro w przypadku dwóch pierwszych dzieci, 200 Euro na trzecie dziecko i 225 Euro na każde kolejne. Dla przypomnienia warto wspomnieć, że w naszym kraju 500zł na pierwsze dziecko przysługuje tylko tym rodziną, które spełniają określone, dość rygorystyczne wymogi dochodowe.
Kto i kiedy może otrzymać Kindergeld?
Zanim przystąpisz do wypełniania wniosku o zasiłek rodzinny z Niemiec, sprawdź, czy na pewno będzie Ci on przysługiwał. Do takiego zasiłku mają prawo tylko te osoby, które w danym roku podatkowym przepracowały w Niemczech co najmniej pół roku, w systemie ciągłym. Jeśli wyjeżdżasz do pracy, do Niemiec tylko sezonowo, prawdopodobnie tego typu zasiłek nie będzie Ci przysługiwał. Poza tym musisz mieć prawo do opieki nad dzieckiem i musi mieszkać ono na stałe w Twoim domu, w Niemczech lub w Polsce. Zasiłek przysługuje na wszystkie dzieci, do ukończenia 18 roku życia, a także na dzieci do 25 roku życia, jeśli wciąż się uczą. Jeśli spełniasz powyższe kryteria i prawidłowo wypełnisz wniosek o Kindergeld, z pewnością otrzymasz niemiecki zasiłek. Pamiętaj jednak, że będzie on pomniejszony o wartość zasiłków, jakie otrzymujesz z Polski. Warto również pamiętać, że tego typu zasiłek przysługuje również tym osobom, które zostały oddelegowane do pracy w Niemczech z Polski.
Jak wypełnić wniosek o Kindergeld?
Jeśli nie władasz biegle językiem niemieckim, najlepiej skorzystać z usług firmy pośredniczącej, która specjalizuje się w załatwianiu tego typu spraw urzędowych. Na rynku działa wiele podmiotów, które pomagają w odzyskiwaniu nadpłaconych podatków z zagranicy czy właśnie w wypełnianiu wniosków o różnego rodzaju zasiłki i w składaniu ich do odpowiednich urzędów. Jeśli zatem masz problem w samodzielnym wypełnieniu wniosku o Kindergeld, najprostszą opcją będzie skontaktowanie się z tego typu firmą – wystarczy dostarczyć jej wymagane dokumenty, potwierdzające Twoje prawo do zasiłku, a ona zajmie się całą resztą, wypełniając wniosek i kontaktując się z właściwym niemieckim urzędem. Co ważne, składając wniosek, możesz liczyć na zwrot zaległych, przysługujących Ci zasiłków. W tej chwili możesz otrzymać zwrot do sześciu miesięcy wstecz.