Każde rozwiązanie, które ma na celu redukcję hałasu cieszy się dużą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ w zastosowaniu takich systemów można dostrzec wiele zalet. Główną z nich jest wykorzystywanie podczas wygłuszania pomieszczeń, samochodów oraz urządzeń.

To, jakie pianka akustyczna powinna posiadać cechy, determinuje jej przeznaczenie. Dlatego przed jej wyborem należy zapoznać się z warunkami, w jakich ma być stosowana. Najważniejszymi parametrami pianek akustycznych są:

  • grubość,
  • gęstość,
  • odporność na palność,
  • sposób montażu.

Podział i montaż

Zastosowanie pianek akustycznychPianki akustyczne są matami wygłuszającymi. Wykonane są z pianki poliuretanowej. Znajdują zastosowanie w wygłuszaniu mieszkań, biurowców, hal produkcyjnych czy studiów nagrań. W przemyśle samochodowym występują jako materiał pochłaniający dźwięk i wygłuszający. Są także dobrym materiałem służącym do akustycznej izolacji obudowy różnego rodzaju maszyn.

Pianki dzielą się na posiadające i nieposiadające warstwy przylepnej. Pianki samoprzylepne można zamontować na dowolnej powierzchni. Bardzo mocno trzymający klej wymaga przeprowadzenia dokładnych pomiarów, ponieważ raz naklejonej pianki nie można zerwać. Natomiast do zamontowania drugiego rodzaju pianki, należy zaopatrzyć się w klej montażowy, które powinien charakteryzować się szybkim chwytem początkowym. Jego zastosowanie spowoduje szybki montaż i pewność, że pianka się nie odklei. Podczas montażu należy pamiętać, żeby zostawiać jak najmniej pustych przestrzeni.

Aby skutecznie zmniejszyć ilość hałasu, bardzo ważny jest dobór gęstości pianki. Do wygłuszania ścian zastosowanie znajduje pianka o gęstości 140 kg/m3. Taka pianka ma za zadanie skutecznie ograniczać ilość dźwięków, przedostających się do pomieszczenia przez ścianę. Działa ona także w odwrotną stronę, gdy redukuje wydostawanie się dźwięku z tego miejsca. Zamontowanie takiej pianki nie wymaga budowy żadnego stelaża a wykończyć ją można za pomocą najzwyklejszej płyty kartonowo-gipsowej. Wtedy można zaobserwować najlepsze efekty, ponieważ taka płyta dokładnie przylega do ścian, przez co nie przenosi drgań na inne elementy.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed wysoką temperaturą lub olejem jest warstwa aluminium, którą zostaje pokryta pianka. Takie zastosowanie służy do wygłuszenia hałasu płynącego z silnika bądź do zredukowania drgań przenoszonych przez maszyny i inne urządzenia. Oprócz aluminium, można również użyć folii ochronnej, chroniącej powierzchnię przed działaniem cieczy czy pyłów.

Zalety

Montaż pianki akustycznej przynosi korzyści w wielu aspektach funkcjonowania. Charakteryzuje się:

  • skuteczną redukcją hałasu potwierdzoną badaniami,
  • zastosowaniem w wielu dziedzinach,
  • neutralnością dla środowiska,
  • szybkim montażem.