Aby osobom lubiącym pobyć przed dłuższy czas z dala od cywilizacji ułatwić kontakt ze światem i umożliwić korzystanie choćby z telefonu komórkowego, wymyślono przenośny bank energii. Co to za gadżet i jakie korzyści płyną z jego stosowania?

Mobilna

power bank solarny

Power bank solarny to przenośna bateria zewnętrzna, która może służyć do zasilania urządzeń mobilnych nawet wtedy, gdy brakuje tradycyjnych źródeł prądu. Urządzenie wyposażono w dwa wyjścia USB, do których pasuje większość zakończeń standardowych ładowarek. Trzeci, najmniejszy port USB służy do naładowania samej baterii – można zasilić ją na zapas i tak zgromadzoną energię wykorzystywać potem w przypadku rozładowania np. telefonu komórkowego.

Ekologiczna

Panel solarny, w jaki wyposażono baterię, umożliwia jej zasilanie za pomocą promieni słonecznych. Wg producenta do pełnego naładowania power bank solarny musi być eksponowany na słońce ok. 40 godzin, ale za to urządzenie ma wysoką pojemność – w zależności od modelu od 5000 do 8000 mAh (miliamperogodzin). O stopniu naładowania baterii powiadamia wskaźnik złożony z kilku malutkich lampek.

Praktyczna

Przy tak wysokiej wydajności urządzenie stosunkowo niewiele waży – mniej niż 300 g. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych ogniw fotowoltaicznych litowo-polimerowych, które są lżejsze i trwalsze od tradycyjnych baterii słonecznych litowo-jonowych. Aby ułatwić ładowanie power banku solarnego, producenci wyposażyli go w uchwyt umożliwiający przymocowanie baterii np. do plecaka.

Wielozadaniowa

Po naładowaniu ładowarka słoneczna może również spełniać funkcję latarki. W obudowę wmontowano płaską żarówkę LED o dużej mocy, którą łatwo włączyć szybkim, podwójnym kliknięciem. Po zawieszeniu np. u pułapu namiotu power bank solarny silnym strumieniem może oświetlić jego wnętrze. Po naładowaniu urządzeń mobilnych pozostałą ilość energii można zatem zużyć w nocy, a następnego dnia na nowo zasilić baterię za pomocą energii słonecznej. Opisywane urządzenie na pewno przyda się osobom, które boją się, że w razie braku możliwości naładowania telefonu komórkowego, straca kontakt z światem i nie będą mogły nikogo powiadomić w razie zagrożenia.