Wiele nastolatków marzy o karierze muzycznej, ale tylko nielicznym z nich udaje się to zrealizować. Wszystko zależy od samozaparcia, chęci, ale też możliwości finansowych (instrumenty potrafią sporo kosztować).

W dobie internetu dostęp do materiałów szkoleniowych i fachowej porady bardziej doświadczonych muzyków jest bardzo prosty. Jednym z najchętniej wybieranych instrumentów jest gitara. Zazwyczaj swoją przygodę muzyczną zaczyna się od zwykłej gitary akustycznej, choć niektórzy od razu wybierają gitary elektryczne. Nie ma to raczej znaczenia dla szybkości nauki gry i zależy od osobistych preferencji. gitary elektryczne

Gitarę elektryczną wybieramy zawsze pod kątem rodzaju muzyki, jaki nas interesuje. Warto w tym celu zasięgnąć rady fachowca, albo chociaż zastosować się do poniższych wskazówek, które rozjaśnią nieco zagadnienia związane z rodzajami tych instrumentów.

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na korpus. Wyróżnia się trzy rodzaje korpusów: solid body, semi hollow i full hollow body. Pierwszy typ nie posiada żadnych otworów rezonansowych, semi hollow ma otwory rezonansowe, przez co dźwięk brzmi nieco inaczej niż w solid body. Full hollow body to korpus, który jest największy i wyposażony w otwory rezonansowe, dzięki czemu daje jeszcze inny, charakterystyczny dźwięk. Jeżeli nie mamy jasno określonego gatunku muzycznego, któremu zamierzamy się poświęcić, najlepszym wyborem będzie korpus typu solid body. Świetnie sprawdza się w różnych stylach i często jest wybierany przez początkujących muzyków. Gitary elektryczne typu hollow body idealnie nadają się do jazzu, właśnie dzięki swojemu „okrągłemu” brzmieniu.

Porządne gitary elektryczne są wykonana z drewna, a nie ze zwykłej sklejki. Drewno różnych gatunków daje nieco inny efekt, dlatego warto się mu bliżej przyjrzeć. Często stosowane jest drewno olchy, ponieważ jest „zbalansowane”. Oznacza to, że zarówno tony niskie, jak i wysokie są tutaj zrównoważone. Jesion daje twarde brzmienie w niskich rejestrach (podobnie jak klon), zaś drewno topoli i lipy daje nacisk na pasmo środkowe. Czasami stosuje się dwa rodzaje drewna, aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt. Mniejsze znaczenie dla samej muzyki ma drewno podstrunnicy, tutaj raczej ważniejszy jest aspekt wizualny.

Często zadawanym pytaniem przez początkujących jest: „Czy warto inwestować w używaną gitarę?”. Podobnie, jak z innymi instrumentami, wszystko zależy od stopnia zużycia. Jeżeli gitara elektryczna jest markowa i precyzyjnie wykonana z wysokiej jakości materiałów, wówczas mamy większą szansę, że drewno nie będzie w niej „spracowane”.