Podłogę w aucie zabezpieczają specjalne dywaniki, które standardowo umieszczane są przez producenta. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wymienili je na taki model, jaki odpowiada naszym potrzebom. Dywaniki z czasem też się zużywają i przestają spełniać swoją funkcję. To znak, że pora kupić nowy komplet.

Właściciele pojazdów mają do wyboru dwa rodzaje dywaników - welurowe i gumowe. Każdy z nich ma swoje własne zalety i nadaje się do nieco innych warunków. Inne modele sprawdzą się latem, a inne zimą. W sezonie letnim wnosimy do samochodu przede wszystkim piasek, kurz i inne suche zanieczyszczenia. Zimą z kolei najwięcej jest topniejącego śniegu, błota i deszczu. Mokre zanieczyszczenia są szczególnie uciążliwe, dlatego tutaj sprawdzą się wodoodporne dywaniki do samochodu.

Dywaniki gumowe

dywaniki samochodowe do Opla CorsaDywaniki wykonane z gumy są łatwe w utrzymaniu czystości, ale trzeba pamiętać o ich regularnym myciu. W przeciwnym razie szybko zapełnią się wodą, brudem i będą wydzielać zapach. Gumowe dywaniki do samochodu posiadają około trzycentymetrowy rant, dzięki któremu zawartość nie wylewa się poza dywanik. Wodę należy usuwać w zasadzie po każdym zebraniu, ponieważ parująca woda może stanowić pewien problem dla samochodu, zwłaszcza w pojazdach starszej generacji. To niestety przyspiesza korozję. Guma jest bardzo odporna na czynniki mechaniczne, niestraszne jej zimowe mrozy. Co więcej, na powierzchni znajdują się żebrowania, dzięki którym podeszwa buta nigdy nie stoi w wodzie, ale opiera się na prążkach. To duży plus zwłaszcza dla delikatnych, kobiecych butów. Jako mały minus można potraktować niezbyt elegancki wygląd. Gumowe dywaniki samochodowe sprawdzą się w pojazdach, które jeżdżą często w trasę, a kierowcy zmuszeni są do wielokrotnego wsiadania i wysiadania z auta (np. kurierzy).

Dywaniki welurowe

Drugi rodzaj dywaników do samochodu jest wykonany z weluru. Ich dużym plusem jest ładny, estetyczny wygląd, dlatego doskonale prezentują się w samochodach wyższej klasy. Dywaniki wchłaniają wodę, dlatego po deszczu wymagają suszenia. Można je prać mechanicznie. Świetnie sprawdzą się w sezonie letnim, ponieważ dobrze zbierają suche zanieczyszczenia.

Dywaniki do samochodu – wykonane z gumy czy z weluru mają swoje zalety, jak i wady, niemniej jednak ich zastosowanie to konieczność, jeśli dbamy o nasze auto i nie chcemy doprowadzić do jego szybkiego niszczenia.