Samochód nie zawsze radzi sobie doskonale w trudnych warunkach, a powodem niekoniecznie musi być brak doświadczenia kierowców. Wiele osób, dla których auto jest przedłużeniem ich samych, inwestuje tak, by prowadzona maszyna dawała z siebie rzeczywiste maksimum.

Rozwiązania jak w samochodach rajdowych

Rajdowe auta różnią się konstrukcyjnie od „zwykłych” samochodów, które mija się codziennie na ulicach miast. Nie chodzi o wygląd zewnętrzny tylko o to co jest „pod maską”. Jednym z elementów, które zapewniają lepszą kontrolę nad pojazdem jest szpera. Jej działanie polega na dostarczaniu mniej więcej równej wartości momentu obrotowego. szperaW zwykłych samochodach wartość ta jest przekazywana w większej części na koło, które stawia mniejszy opór. W gładkiej jeździe po ulicy tego typu rozwiązanie się sprawdza, jednak gdy zdarzy się jechać po nierównej drodze i jedno koło znajdzie się w powietrzu, to otrzyma ono większy moment niż przylegające do drogi. W wielu sytuacjach taka dysproporcja sprawia, że nie można zapanować nad pojazdem – i wypadek gotowy. Szpera jest jednym z najważniejszych elementów w autach sportowych, pozwalając na dobre kontrolowanie pojazdu na śliskich i nierównych nawierzchniach.

Jazda w trudnych warunkach

Szpera to dodatek, który w przyszłości może oszczędzić wielu problemów, nie jest to rozwiązanie tylko dla tuningujących, ale również dla zwykłych kierowców, którzy chcą sobie ułatwić życie. Dla przykładu, gdy ma się standardowy dyferencjał i wjedzie samochodem w głębokie błoto, to bez holu się nie obejdzie – auto nie będzie w stanie wyjechać, ponieważ koło mające przyczepność nie będzie obracać się na tyle szybko by ruszyć naprzód. Szpera z kolei wymusza przekazanie większego momentu obrotu – auto ją posiadające bez problemu pojedzie dalej. Dla samochodów biorących udział w rajdach szpera sprawia, że przy dużej prędkości auto nie wpadnie nagle w poślizg i da się swobodnie prowadzić po zewnętrznej części toru. Trudne i nierówne nawierzchnie nie stanowią problemu dla osób, które poruszają się głównie po mieście. Jednak off-roadowcy i pasjonaci szybkości muszą inwestować w tego rodzaju rozwiązania, by móc w pełni cieszyć się z ich pasji. Odpowiedniego typu szpera to rozwiązanie zarówno dla samochodów wyścigowych, off-roadowych oraz zwykłych (o ile ma się pewność, że będzie nam potrzebna). Dzięki temu elementowi można zachować lepszy komfort oraz bezpieczeństwo z jazdy – głównie ekstremalnej. Modyfikując auto warto pamiętać, że szpera jest jednym z elementów, któremu trzeba poświęcić szczególnie dużo uwagi. Szpery znajdziesz tutaj: https://tomson.com.pl/pol_m_Przeniesienie-napedu_Szpera-117.html