Szczoteczki do zębów dla dzieci stanowią na rynku całkiem oddzielną kategorię. Powodem tego jest to, iż maluchy potrzebują odpowiednich szczoteczek, dostosowanych do swoich ząbków. Te dla dorosłych nie tylko są zbyt duże, ale często także wykonane w taki sposób, który owszem, skutecznie pomaga w oczyszczaniu zębów dorosłych, jednak nie sprawdzi się przy myciu zębów malucha. Pierwsze szczoteczki dla zębów dla dzieci można wprowadzać już w wieku niemowlęcym.

Gdy pojawią się ząbki, co zazwyczaj następuje u dzieci przed pierwszym rokiem życia, zasadne jest dbanie o nie, aby jak najdłużej były zdrowe i nie sprawiały problemów. Tutaj jednak ze względu na to, że są to pojedyncze i bardzo małe ząbki, najlepiej jest zastosować specjalnie dla niemowląt produkowane szczoteczki.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Najczęściej wykonuje się je z silikonu, który jest na tyle miękki, aby nie uszkodzić dziąseł maluszka, jednak pozwala na bezproblemowe usunięcie z ząbków zabrudzeń. To jednak jest zadaniem rodziców, dzieci bowiem w tym wieku nie mają rozwiniętej motoryki rąk na tyle, aby samodzielnie sobie poradzić z tym zadanie. Dlatego też na rynku królują szczoteczki, które rodzic zakłada na palec a następnie czyści ząbki dziecka. Po każdym użyciu powinna ona zostać dokładnie umyta, dobrze, jeżeli można ją wyparzyć. Korzystne jest regularne czyszczenie pierwszych ząbków, co pozwala wprowadzić do rytmu dnia malucha tą właśnie czynność orz przyzwyczaić go do jej wykonywania.

W wieku przedszkolnym, czyli od mniej więcej 3 roku życia dziecka, powinno się wprowadzać inne, odpowiednio dopasowane szczoteczki do zębów dla dzieci. Niewielkich rozmiarów z wygodną rączką i odpowiednim włosiem - tylko takie umożliwiają bezproblemowe korzystanie z nich przez dzieci. Obecnie bez problemu można także znaleźć ciekawe i niezwykle skuteczne w usuwaniu zabrudzeń z ząbków szczoteczki elektryczne, skonstruowane tak, aby maluchy bez trudu mgły z nich samodzielnie korzystać. Szczoteczki dla dzieci, podobnie jak wiele przeznaczonych dla nich produktów, zazwyczaj są dość kolorowe, aby zachęcić maluchy do korzystania z nich.

Nie można jednak zapominać o regularnej wymianie szczoteczek na nowe, powinno się to robić najlepiej co 3 miesiące, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku. Nawet jeżeli wydaje się, iż szczoteczka wygląda dobrze, to jednak przez czas jej używania włosie z pewnością się odkształci, co sprawi, że nie będzie już tak skutecznie czyściła ząbków. Ważne jest także jej odpowiednie mycie po każdym użyciu, jeżeli dziecko nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie, rodzice powinno tego dopilnować.