Jasna przestrzeń wzbogacona dekoracyjnymi, najczęściej malowanymi na biało meblami oraz drobnymi przedmiotami, takimi jak ceramiczne wazony z bukietami kolorowych kwiatów to obraz typowej sypialni urządzonej w stylu prowansalskim. Jeśli marzysz o sypialni urządzonej właśnie w tym stylu, kluczem do uzyskania zamierzonego efektu będą białe meble w prowansalskim stylu. Jakie to meble i czym powinny się one charakteryzować?

Duża szafa na ubrania

Klasyczna sypialnia nie może obejść się bez dużej, pakownej szafy lub oddzielnej garderoby, w której można pomieścić wszystkie użytkowane przez domowników ubrania, pościel, ręczniki, a często także inne kategorie przedmiotów. Jak na meble w prowansalskim stylu przystało, taka szafa powinna być wykonana z naturalnego drewna, najlepiej pomalowana na biało i ozdobiona licznymi rzeźbieniami. W przypadku mebli prowansalskich rzeźbione są nie tylko ich drzwiczki (fronty), ale także boki, podstawy i zwieńczenia. Sypialniane szafy dla wnętrz utrzymanych w stylu prowansalskim często posiadają duży, bogato rzeźbiony portal – coś, co w ciekawy sposób koresponduje z rzeźbionym wezgłowiem drewnianego łóżka.

Łóżko w stylu prowansalskim

To oczywiście łóżko drewniane z rzeźbionymi, ciekawie stylizowanymi nogami, z dekoracyjnym wezgłowiem i w niektórych przypadkach, również z rzeźbionymi bokami.

meble w stylu prowansalskimSzafka nocna

Taka szafka, choć ma niewielkie rozmiary, wciąż może być meblem bogato zdobionym. Meble w prowansalskim stylu mają często wysokie, rzeźbione nogi, a zatem szafki nocne wykonane w tym stylu mogą posiadać wyższe niż standardowo nóżki. Dodatkowym elementem ich wyposażenia są najczęściej dwie lub trzy szuflady z rzeźbionymi frontami. Takie szafki zwykle zwieńczone są również drewnianym blatem z rzeźbionymi krawędziami.

Komoda z lustrem lub toaletka

Klasyczne meble tj. kredensy czy toaletki to ważny element wystroju wnętrz urządzanych w stylu prowansalskim. Jeśli nie zdecydujesz się na toaletkę, alternatywą dla niej może być zdobiona, drewniana komoda z zawieszonym nad nią lustrem, ze stylizowaną, drewnianą ramą. Jak na typowe meble prowansalskie przystało, komoda i rama lustra powinny mieć kolor biały, ewentualnie naturalny kolor drewna.