Co należy wiedzieć o stemplach? Jakie są ich rodzaje? W jaki sposób ich używać? Osoby wkraczające w świat scrapbookingu z pewnością dotknięci są wieloma obawami i wątpliwościami. Jedne z nich dotyczą stempli, albowiem szeroki ich wybór może laikowi nastręczyć nie lada trudności.

Stemple i ich rodzaje

stempel z rowerowym wzoremNajwiększą popularnością cieszą się stemple silikonowe i gumowe. Każdy z nich posiada jakieś wady i zalety. Gumowe wykazują się większą twardością, a co za tym idzie – dokładnością w odzwierciedlaniu wzorów. Nie znaczy to jednak, że silikonowe są kiepskiej jakości. Te również cieszą się wiernym gronem zwolenników. Przezroczyste modele są elastyczne i rozciągliwe. W zależności od wybranej firmy, mogą być mniej lub bardziej wiotkie. Zwykle doczepione do folii, na której naniesiony jest wzór stempla. Dostępne w sprzedaży w komplecie, jak i pojedynczo. Do ich wykorzystania niezbędny jest bloczek akrylowy, na który nakłada się stempel, tuszując go i odbijając. Po skończonej pracy należy go wyczyścić i odłożyć na folię.

Kolejny rodzaj stanowią modele gumowe, o niezwykle charakterystycznym zapachu. Mogą występować na folii lub drewnianych bloczkach. Wykazują się większą twardością w porównaniu do stempli silikonowych, stąd też nakładany wzór jest bardziej precyzyjny, a przez to - szczegółowy. Do wyboru są także modele piankowe. Z racji swojej małej dokładności – przeznaczone dla dzieci. W sprzedaży występują także stemple polimerowe, wyróżniające się większą sztywnością niż silikonowe. Przezroczyste lub kauczukowe.

Jak używamy?

Korzystając ze stempli silikonowych, należy najpierw usunąć folię, a potem przyłożyć go na bloczek akrylowy. Potem tuszujemy go, aby w jak najlepszym zakresie wyeksponować powierzchnię w taki sposób aby uzyskać jak najdokładniejszy wzór. Następnie odbijamy go, po skończonej pracy dokładnie czyszcząc i odkładając na miejsce. Aby jak najdłużej cieszyć się ich pierwotnym wyglądem, po każdym użyciu przecieramy go wilgotną szmatką lub chusteczką. Alternatywą są specjalne płyny przeznaczone do czyszczenia stempli, które okazują się szczególnie przydatne podczas stosowania wodoodpornych tuszów.