Ogrodnictwo to pasja wielu ludzi. Dbanie o roślinność, pielęgnowanie jej, tworzenie nowego wizerunku działki to bardzo ciekawe i przyjemne hobby. Wprowadzanie nowych roślin dostarcza radość i zadowolenie, a dalsza opieka nad nimi relaks i satysfakcję. Jakie rośliny pięknie prezentują się w ogrodzie? Jak je uprawiać i pielęgnować? W jaki sposób uporządkować swoja działkę?

Propozycje ciekawy roślin ogrodowych

krzewy ozdobne szczepione na pniuJednym z ciekawych i korzystnych rozwiązań, które z pewnością upiększą każdy ogród jest stosowanie krzewów ozdobnych. Krzewy ozdobne szczepione na pniu zachwyca niejednego miłośnika przyrody, jak również sprawią, że działka wygląda pięknie i uporządkowane. Wyróżnia się kilka rodzajów tego rodzaju krzewów i są nimi:

krzewy na pniu kwitnące - np. róże, krzewy iglaste na pniu - np. cyprysiki, jałowce, krzewy owocowe na pniu - np. agrest, aronia, porzeczka, pigwa,

Krzewy ozdobne szczepione na pniu zachwycają swoją urodą, a także dają wiele możliwość ich uprawy. Dedykowane są zarówno ogrodnikom posiadającym swoją działkę, jak również osobom, które pragną ozdobić taras lub balkon.

Jak powstają rośliny szczepione na pniu?

Szczepienie roślin to jeden ze sposobów rozmnażania upraw. Każdy ze sposobów szczepienia wpływa na dalszy wzrost i pielęgnację kwiatów.  Szczepienie na pniu powoduje wegetatywne rozmnażanie, dzięki czemu sadownik ma pełną kontrolę nad procesem i przyszłymi cechami roślin. Krzewy ozdobne szczepione na pniu wykazują wysoce estetyczne cechy, którymi można w pełni sterować.

Najpopularniejszym sposobem szczepienia roślin na pniu jest szczepienie przez zbliżenie. Ablaktacja - bo tak nazywa się ten proces - polega na łączeniu pędów bez oddzielania ich od całości rośliny. Krzewy sadzi się bardzo blisko siebie i robi nacięcia w miejscach łączenia. Należy odpowiednio odkłonić pień drzewa. W czasie wzrostu nacięte miejsca łączą się ze sobą, krzyżują się i mocno ze sobą związują. Podczas procesu możliwe jest użycie dodatkowych, specjalistycznych, samorozpuszczalnych pasków.

Innymi metodami szczepienia krzewów na pniu są: - szczepienie przez stosowanie, - szczepienie za korę, - szczepienie w klin, - szczepienie w szparę, - szczepienie na przystawkę, - oczkowanie.

Pielęgnacja roślin szczepionych na pniu

Krzewy ozdobne szczepione na pniu wymagają częstego i regularnego podcinania. Rośliny przycina się ze względów estetycznych, jak również w celu zagęszczenia ich. Należy również zadbać o usuwanie odrostów pojawiających się na pniu. Ogrodnik powinien również odpowiednio zabezpieczyć miejsce szczepienia i rośliny przed ewentualnym mrozem i złymi warunkami pogodowymi.