Utwory klasyczne usłyszeć można na każdym występie tanecznym oraz wspaniałych koncertach, czy też w operach. Instrumenty muzyczne, które wykorzystywane są do takich koncertów są jak najlepszej jakości, a sami muzycy, szkolą się przez wiele lat by móc wystąpić przed publicznością. Z wielu wykonywanych na żywo utworów wyraźnie dosłyszeć można charakterystyczny dźwięk skrzypiec. Instrument ten jest uwielbiany przez wielu muzyków i choć bardzo trudny, wiele młodych i utalentowanych ludzi się na niego decyduje. Mniej znana, choć równie wspaniała jest altówka, o której warto się czegoś dowiedzieć.

Cechy altówki

  altówka  

Jest to instrument muzyczny zaliczany do strunowych chordofownów smyczkowych. Jest ona bardzo podobna do skrzypiec, a jej rozmiary są nieco większe. Pomimo tego, altówkę utrzymuje się tak samo, jak skrzypce. Instrument ten składa się z rezonansowego oraz podłużnego pudła, który posiada dwa otwory w kształcie litery f. W jej skład wchodzi także gryf z bezprogową podstrunnicą, który zakończony jest zwiniętą główką, przypominającą ślimaka. Altówka posiada także struny, które oparte są na tzw. podstawku. Struny te wykonywane były dawniej z preparowanych jelit zwierzęcych, dziś są one zazwyczaj wykonywane ze stali lub tworzyw sztucznych. Standardowe długości pudła rezonansowego wynoszą 40,6 cm, 41 cm, 42 cm oraz 43 cm i 39.6 cm. Instrument ten posiada cztery struny, które strojone są w kwintach do dźwięków: od c, g, d1 i a1. Gra na nim jest bardzo podobna do gry na skrzypcach, choć wydawany dźwięk jest inny. Poprzez dłuższą menzurę, rozstaw palców również jest większy. Sam smyczek także jest nieco dłuższy.

Historia

Altówka powstała w dobie baroku, tak samo zresztą jak skrzypce. Natomiast początkowo była używana jako instrument wspomagający grę na skrzypcach. Grały wówczas jako rejestr środkowy, który wspomagał brzmienie skrzypiec. Pogłębiały również muzyczną przestrzeń. Altówka dopiero współcześnie stała się samodzielnym instrumentem. Przez wiele lat służyła jedynie jako pomoc i dopełnienie. Obecnie komponowane są nawet solowe utwory muzyczne wygrywane na altówce. Wszystko rozpoczęło się wraz z rozwojem sztuki instrumentacji, która zwróciła uwagę na ten wyjątkowy sprzęt muzyczny. Dziś instrument ten odgrywa znacząca rolę w orkiestrze symfonicznej. Wielu znanych kompozytorów doceniło altówkę i tworzyło specjalne utwory, w których mogła ona wybrzmieć w pełni. Wielokrotnie całe koncerty opierały się głównie na dźwiękach wydawanych właśnie przez ten wyjątkowy instrument. Jeżeli i Wy chcielibyście spróbować swoich sił na tym instrumencie, koniecznie sprawdźcie ofertę dostępną na stronie: http://riff.net.pl/351-altowki