tablica kredowaKorzystanie z pomocy dydaktycznych w szkołach jest konieczne, by każdy uczeń mógł przyswoić program nauczania. Prócz jednak popularnych pomocy, takich jak tablice z wzorami, rysunkami czy też innymi ważnymi kwestiami w nauce, ważne są również rzeczy oczywiste w każdej szkole, jak chociażby tablice szkolne. To dzięki nim uczeń jest w stanie zapamiętać wiedzę, a także przyswoić ją, zapisać, oraz widzieć w trakcie lekcji to, co notuje mu nauczyciel. Tablice są rzeczą nierozłączną z każdą szkołą, choć również one na przestrzeni lat się zmieniają dynamicznie. Wraz jednak z rozwojem techniki nie zmienia się ich zastosowanie – zawsze służyły i nadal służą do zapisywania odpowiedniej wiedzy dla ucznia. To jest kwestia niezmienna.

Tablice szkolne na przestrzeni wielu lat zmieniały się również, podobnie jak wszystkie inne elementy pomagające w prowadzeniu lekcji czy też rozmaitych szkoleń. Dzisiaj często stosuje się chociażby rzutniki multimedialne, ale również poczciwe tablice szkolne są nadal użytku i nic nie zapowiada rezygnacji z nich na rzecz nowocześniejszych technik. Są one po prostu proste w użytku, a na dodatek zwyczajnie niezawodne. Nieco się jednak zmieniło. Chociażby sposób zapisywania rzeczy na tablicy. Dzisiaj coraz części rezygnuje się ze znanych wszystkim tablic z kredą, a chętniej korzysta się z tych zmywalnych powierzchni, po których można pisać specjalnym pisakiem.

To po prostu rozwiązanie wygodniejsze dla uczniów i wykładowcy, a także zwyczajnie czystsze. Czystość sali nauczania również ma tu wielkie znaczenie. W czystej i zadbanej sali wykładowej znacznie lepiej przyswaja się wiedza, aniżeli w brudnej, zakurzonej, gdzie wszędzie unoszą się opiłki startej kredy, pozostałości po tworzeniu poprzedniej notatki na klasycznej tablicy. I właśnie dlatego również coraz więcej szkół, oraz uniwersytetów odchodzi od korzystania z kredowych tablic. Zdecydowanie przeważa również koszt produkcji takich właśnie tablic. Dobre tablice szkolne wykonane ze zmywalnych materiałów nie są wcale droższe od klasycznych, a korzystanie z nich w późniejszym czasie bywa tańsze ze względu na rosnące ceny kredy.

Wiele placówek edukacyjnych różnego szczebla porzuca tablice szkolne wykonane z klasycznych materiałów na rzecz tablic z materiałów zmywalnych, po których pisze się pisakami. Oczywiście tablice szkolne sprawdzą się dobrze jeżeli będziemy pisać po nich jedynie zalecanymi markerami, a nie wszystkim co mamy pod ręką. Nie każdy bowiem produkt tak samo łatwo się zmyje. Wiele szkół właśnie na takie tablice szkolne stawia z racji wygody zarówno uczniów jak i nauczycieli, a także niewątpliwie sporych oszczędności.