Istnieje wiele sposobów na to, aby bez uwielbianego przez wiele kobiet, ale pochłaniającego zwykle dodatkowe fundusze remontu poradzić sobie z odmianą wyglądu wnętrza naszego mieszkania. Jednym ze skutecznych sposobów jest skorzystanie z tego, co i tak w mieszkaniu czy domu się pojawia, czyli na przykład zasłon albo firanek zdobiących nasze okna.

Dziś wybór odpowiednich zasłon, firanek czy nawet nowoczesnych paneli nie jest problemem. Oferta zasłon gotowych do salonu jest ogromna, a przecież mamy też możliwość uszycia dodatkowych produktów wprost na nasze zamówienie, w dowolnym kolorze oraz wzorze. Trzeba jednak pamiętać, że zasłony mogą zarówno pozytywnie odmienić wnętrze, jak i całkowicie zmienić jego dotychczasowy charakter.

Materiał ma znaczenie

Podstawową rzeczą, o której musimy zdecydować, wybierając zasłony gotowe do salonu jest oczywiście materiał, z którego są one wykonane. Zasłony, które wykonano z materiałów lekkich, np. woalu, będą wymagały często dodatkowego obciążenia wszytego na dole, ale jednocześnie świetnie sprawdzą się tam, gdzie wnętrzu trzeba dodać lekkości. Jeśli z kolei mamy pomieszczenie, w którym wszystko jest stworzone w miarę neutralnych kolorach nadających całości lekkiego wyglądu, pozostaje nam jedynie wybór takich zasłon gotowych do salonu, które są cięższe, mięsiste i przyciągną wzrok, stanowiąc element wyróżniający się we wnętrzu. Dobrze jest brać pod uwagę również preferencje domowników – czasem lepiej jest postawić na lżejsze zasłony czy te cięższe, upięte nad oknem, zwłaszcza gdy w domu mamy małego alergika wrażliwego na roztocza kurzu.

Gotowe czy szyte na miarę?

Warto mieć na uwadze, że zasłony gotowe do salonu zazwyczaj mają określoną szerokość i długość, a co za tym idzie – są bardzo często nieprzystosowane do okien nietypowych. W takim przypadku dobrze jest kupować nie produkt gotowy, ale szyty na miarę. Dziś jest sporo miejsc, w których możemy samodzielnie wybrać materiał oraz jego wykończenie, a następnie kupić firankę czy zasłonę na określony wymiar. Musimy jednak brać pod uwagę, że jeśli materiał będzie bardzo nietypowy, to zasłona będzie również o wiele kosztowniejsza. Łatwiej też w promocji czy na wyprzedażach będzie znaleźć nam coś z zasłon gotowych do salonu, sypialni czy nawet kuchni – w przypadku produktów robionych na miarę musimy czekać na wyprzedaże materiału. Dobrze jest też zorientować się, czy w danym punkcie nie trzeba kupić materiału bezpośrednio z zapasu krawcowej czy sklepu; wówczas możemy niepotrzebnie wydać pieniądze na materiał kupiony gdzie indziej.