O ile jeszcze parę dekad temu zegar ścienny był jednym z najważniejszych sprzętów w całym domu, o tyle dziś pełni on głównie funckję reprezentacyjną. Aktualną godzinę pokazuje nam niemal każde urządzenie elektroniczne w domu, w związku z czym nie to jest najważniejsze przy wyborze zegara – on ma przede wszystkim ładnie wyglądać. W związku z tym najczęściej kupowane zegary ścienne i stojące to piękne antyki, kupowane na aukcjach i w antykwariatach lub przechowywane w rodzinach od pokoleń. Zegary z pierwszej połowy XXw. można kupić już za mniej niż 5 tysięcy złotych. Z mniej niż 20 tysięcy kupimy zegar z XIXw., choć raczej nie będzie to unikat – takie kosztują po kilkaset złotych.
Miejsce na taki zegar powinno być możliwie jak najbardziej stabilne, wolne od wszelkich drgań, ponieważ mogą one stać się przyczyną uszkodzenia. Z tego samego powodu na czas transportu zegara zaleca się wyjmowanie z niego wahadła i ciężarków. Zegar nie powinien być też ustawiany w miejscu o dużej zmienności temperatur (na kominku, blisko okna lub kaloryfera), zwłaszcza jeśli jest drewniany.
Nakręcając zegar warto go przytrzymać ręką, aby upewnić się o jego stabilnym położeniu. Należy to robić z wyczuciem i bez użycia nadmiernej siły; w przeciwnym razie może dojść do zerwania sprężyny. Dla prawidłowej regulacji zegara konieczna jest znajomość jego cyklu. W przypadku zegara ośmiodniowego może zdażyć się, że w połowie cyklu będzie przyspieszał lub zwalniał, by na jego koniec wrócić do normy. Regulujemy dopiero wtedy, gdy odchylenie od normy wynosi więcej niż 5 minut.
W domowych warunkach stary zegar można co najwżej odkurzać. Wszelkie inne zabiegi konserwacyjne (np. smarowanie) lepiej zlecić zegarmistrzowi, ponieważ stary mechanizm łatwo uszkodzić, a naprawa może zająć nawet kilkanaście godzin i kosztować kilkaset złotych.
Ciekawą ofertę zegarów można znaleźć na tej stronie.