Kiedyś atrybutem lekarza przez wiele lat uważanym za jego symbol i nieodłączny rekwizyt był w zasadzie tylko stetoskop, instrument stosowany zresztą do dzisiaj i w dalszym ciągu potrzebny. Niemniej jednak od czasów, kiedy uważano go za pionierskie narzędzie, bardzo wiele się zmieniło. Współczesna medycyna dysponuje tak różnorodną i nowoczesną aparaturą diagnostyczną, że dla laika wyposażenie niejednego szpitala specjalistycznego jest bardziej adekwatne do promu kosmicznego niż do tradycyjnego oglądu gabinetu lekarskiego. Ultrasonograf, tomograf komputerowy, spektroskop, rezonans magnetyczny, nie mówiąc już o starszych urządzeniach typu aparaty EKG czy EEG, to tylko część skomplikowanych urządzeń wykorzystywanych przez nowoczesną medycynę.  

 

 

Wiele z tych urządzeń, zarezerwowanych niegdyś wyłącznie dla lekarzy i pielęgniarek, dzisiaj stosuje się także w domu, a pacjenci wykorzystują je kontrolując na własną rękę stan swojego zdrowia. Do użytku prywatnego powszechnie wykorzystywane są aparaty do mierzenia ciśnienia i pulsu, glikometry do pomiaru poziomu cukru we krwi, a ostatnio nawet aparaty EKG. Oczywiście aparatura konstruowana na użytek domowy jest znacznie mniej skomplikowana, niż specjalistyczne urządzenia znajdujące się w szpitalach czy innych placówkach medycznych, ma bowiem dawać orientacyjną informację i nie może stanowić podstawy do kompleksowej diagnozy medycznej. 

Specjalistyczne urządzenia medyczne stosowane przez służbę zdrowia muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy jakościowe. Na przykład elektrody EKG używane na oddziałach kardiologicznych powinny być bardzo czułe i w szybkim czasie generować wysokiej jakości zapis czynności serca.  Wykorzystywane na oddziałach ratunkowych lub w karetkach pogotowia, muszą z kolei być dostosowane do pracy w bardzo różnych warunkach. Szczególne wymagania dotyczą też aparatów do długotrwałego monitorowania pracy serca, elektrody powinny utrzymywać się bez problemów na skórze dłuższy czas, a zarazem nie powodować podrażnienia. Tak więc obecna aparatura medyczna to najnowocześniejsze materiały i technologie.