Na czym powiesić firanki?

Standardowo do wieszania firan i zasłon wykorzystuje się różne rodzaje karniszy, czyli rodzaj specjalnie profilowanych szyn instalowanych do sufitu lub do ściany, wyposażonych w przesuwane żabki, do których przytwierdza się wybrany rodzaj osłony okiennej – firankę lub zasłonkę. Dawniej do dyspozycji użytkowników były jedynie karnisze wykonane z metalu lub drewna. Dziś prym na rynku tego typu produktów wiodą karnisze plastikowe, wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, niepodatnego na odkształcenia, ale łatwego w formowaniu. Takie plastikowe karnisze często pokryte są specjalną warstwą ochronną, która zapobiega ich żółknięciu lub blaknięciu, gdy zdecydujemy się na szynę kolorową.

Szyny mocowane do sufitu

szyny sufitowe

To chyba najpopularniejszy rodzaj karniszy przeznaczonych do montażu firan lub zasłon okiennych. Szyny sufitowe wykonane z tworzywa sztucznego wystarczy nawiercić i przykręcić do sufitu bez konieczności używania dodatkowych wsporników czy łączników. Dawniej spotykane karnisze metalowe wymagały stosowania specjalnych przejściówek, które przykręcało się do sufitu – takie łączniki przytrzymywały karnisz w określonej pozycji. Rozwiązanie tego typu było mało estetyczne i niepraktyczne, dlatego dzisiaj zupełnie z niego zrezygnowało. Współcześnie otwory montażowe nawierca się bezpośrednio w szynie i po zainstalowaniu szyny zupełnie ich nie widać. Szyny sufitowe występują w dużej liczbie wariantów i typów. W sklepach internetowych znaleźć można wiele ich rodzajów, które różnią się od siebie nie tylko kształtem czy długością, ale także sposobem montażu żabek czy systemem przesuwania

Szyny mocowane do ściany

To dekoracyjny sposób mocowania firan, rzadziej stosowany w przypadku zasłon okiennych. Zamiast przytwierdzania szyny do sufitu, karnisz – zwykle metalowy lub drewniany – przytwierdzany jest do ściany w odległości kilku-kilkunastu centymetrów pod sufitem. Z uwagi na sposób montażu, tego typu karnisze dedykowane są głównie dla niewielkich okien i stosuje się je wtedy, gdy firany mają zasłaniać jedynie same okna – rozwiązanie dla krótkich i lekkich firan.