Gdy planujemy samodzielny remont łazienki, musimy wiedzieć, jak odpowiednio zamontować nowy sprzęt. Jest to bardzo ważne, ponieważ złe podłączenie armatury łazienkowej może szybko ją uszkodzić. Gdy już poradzimy sobie z samą wanną, musimy zamontować jeszcze baterię wannową. Sama czynność wydaje się łatwa, jednak warto przekonać się, jak to zrobić krok po kroku.

baterie wannoweKrok 1 - łączniki mimośrodowe

Pierwszą rzeczy, jaką należy wykonać, to przygotować podejścia do zimnej oraz ciepłej wody. Później należy przygotować łączniki mimośrodowe, które staną się łącznikiem między baterią, a rur posiadających gwintowane zakończenia. Baterie wannowe posiadają gwinty, które następnie są wkręcane w zakończenia rur oraz uszczelniane tzw. pakułami. Trzeba jeszcze pamiętać, o zakręceniu głównego odpływu wody. Warto też wiedzieć, że mimośrody dokręca się stopniowo, ponieważ to zapobiega usterkom. Następnie należy zwrócić uwagę na umieszczenie mimośrodów. Te muszą być tak rozstawione, by były one na wysokości króćców podłączeniowych baterii.

Krok 2 – montaż baterii

Nakrętki baterii posiadają specjalne gniazdka, w których muszą zostać umieszczone uszczelki. Baterie wannowe następnie są mocowane w odpowiednie miejsce, a nakrętki muszą zostać dokręcone. Teraz należy odkręcić główny dopływ wody oraz sprawdzić, czy wszystko zostało odpowiednio zamontowane. Będzie tak, gdy po odkręceniu woda zimna i ciepła będzie leciała z właściwego kurka. Należy sprawdzić też połączenia – te muszą być szczelne. Następnie powinno się umieścić uszczelki w końcówkach węża od słuchawki prysznicowej. Ta uszczelka, która posiada sitko, musi zostać umieszczona od strony baterii, kolejno trzeba zamocować wąż, dokręcając nakrętkę. Teraz wystarczy przykręcić słuchawkę prysznicową po drugiej stronie.

Krok 3 – montaż uchwytu słuchawki

Baterie wannowe (zwłaszcza tak innowacyjne jak np. te https://www.banyo.pl/pol_m_Armatura-lazienkowa_Baterie-wannowe-119.html) nie są trudne w montażu. Ostatnim krokiem jest już umieszczenie w odpowiednim miejscu uchwytu do słuchawki prysznicowej. Żeby to zrobić, trzeba do wybranego miejsca na ścianie przyłożyć stopkę uchwytu i ołówkiem oznaczyć miejsce do otworów pod kołki. W te wcześniej zaznaczone miejsca można uderzyć lekko punktakiem. Tam zrobią się małe ślady, w których następnie należy wywiercić otwory. Te należy wywiercić bez udaru. W gotowe otwory włożyć należy kołki rozporowe oraz na koniec przykręcić stopkę. Teraz pozostało jedynie nałożenie uchwytu na stopkę i gotowe! Jak widać, bateria wannowa może zostać zmontowana w jedynie trzech, prostych krokach, z którymi poradzi sobie każdy.