Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to wyzwanie zarówno dla młodej mamy, jak i dla malutkiego dziecka. Do tej chwili warto właściwie się przygotować, żeby cały proces przebiegł gładko i bez przeszkód. Ważną sprawą jest odpowiednie nastawienie rodziców, wybór placówki spełniającej oczekiwania oraz przebieg procesu adaptacyjnego.

Pozytywne nastawienie

Chociaż niepokój jest częstym objawem u rodziców, którzy oddają swoją pociechę pod opiekę żłobka, potrafi być dużym utrudnieniem. Gdy decyzja o żłobku została już podjęta, brak zaufania do tego rodzaju placówki i obawa, mogą negatywnie wpłynąć na dziecko i psuć Wasze relacje z opiekunami. Wydaje się, że malutkie dziecko nie rozumie pełnych napięcia rozmów czy objawów zaniepokojenia. Jednak, w rzeczywistości zdarza się, że odbiera ono pewne sygnały, które przekładają się na jego negatywne reakcje. Pozytywnie nastawiona i uśmiechnięta mama przekazuje informacje, że wszystko jest w porządku, a nowe otoczenie jest bezpieczne. Natomiast smutna czy zaniepokojona mina może wywoływać w dziecku reakcje strachu. Z tego powodu, dobrze jest na samym początku popracować nad własnym podejściem i upewnić się, że placówka, do której chcemy zapisać dziecko, wzbudza w nas zaufanie.

Żłobek państwowy czy prywatny

Do żłobka państwowego dziecko trzeba zapisać jak najszybciej, ponieważ czas oczekiwania na miejsce jest zazwyczaj bardzo długi. Gdy zbyt późno wpiszemy dziecko na listę oczekujących, nasz powrót do pracy może znacznie się opóźnić. W przypadku przedszkoli niepublicznych przebieg rekrutacji jest znacznie szybszy, ale należy liczyć się z kosztami czesnego. Na szczęście, istnieją dofinansowania, które pomogą obniżyć rzeczywisty koszt. Opłaca się zorientować wcześniej jakie dopłaty nam przysługują, ponieważ może okazać się, że żłobek prywatny jest w zasięgu naszych możliwości. Placówki prywatne, oprócz krótkiego czasu oczekiwania, posiada szereg innych zalet. Znacząca jest m.in. możliwość dopasowania diety dla dzieci dotkniętych alergią, mniejsze grupy oraz organizowane dodatkowo atrakcje.

żłobek poznańProces adaptacji

Okres adaptacyjny polega głównie na wspólnym uczestniczeniu z dzieckiem w zabawach, a w kolejnym etapie – na obserwacji dziecka z dystansu. Ten czas, który spędzacie w żłobku razem z dzieckiem służy oswojeniu dziecka z sytuacją, ale ma też znaczenie dla samych rodziców. Jeżeli zobaczysz jak fajnie Twoja pociecha bawi się w nowym miejscu, i że niczego jej nie brakuje – łatwiej będzie Ci wrócić do życia zawodowego. Proces adaptacji możecie też wydłużyć, decydując się przez jakiś czas na szybsze odbieranie dziecka niż docelowo.