Zapewne każdy z nas stał kiedyś przed dylematem, jaki toner do drukarki wybrać: oryginalny, czy zamiennik? Nieoficjalne zamienniki niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia drukarki, ale za ich kupnem przemawia atrakcyjna cena, często kilkakrotnie niższa od ceny oryginału. Jednakże nawet ewentualne uszkodzenie drukarki nie jest jeszcze powodem do życiowego dramatu. W przypadku części samochodowych w grę wchodzi znacznie wyższa stawka.

            Naprawianie samochodu z użyciem nieoryginalnych części to znacznie większa oszczędność, ale też i znacznie większe ryzyko. Dlatego wzbudzają one ogromne kontrowersje. Co ciekawe, rolę czarnego charakteru w całym zamieszaniu odgrywają ubezpieczyciele. Firmom ubezpieczeniowym bardzo zależy na obecności nieoryginalnych części samochodowych na rynku, ponieważ branie pod uwagę niskich cen takich części umożliwia wyliczanie odpowiednio niższych odszkodowań dla kierowców naprawiających swoje samochody po wypadkach.

            Na tym jednak nie koniec, ponieważ ubezpieczyciele grają tutaj na dwa fronty. Znana jest sprawa kierowcy samochodu osobowego, który doznał bardzo poważnych uszkodzeń ciała w wyniku zderzenia z ciężarówką. Do wypadku doszło z powodu obecności nieoryginalnych okładzin hamulcowych w ciężarówce. Ubezpieczyciel ciężarówki odmówił wypłacenia odszkodowania dla poszkodowanego kierowcy argumentując, że winny jest warsztat, który zamontował w samochodzie nieoryginalne części samochodowe. Po wielu latach sądowych rozpraw, poszkodowany w końcu otrzymał odszkodowanie, ale od warsztatu.

            Firmy ubezpieczeniowe, wyliczając odszkodowania na podstawie cen nieoficjalnych zamienników, niejako zmuszają kierowców do wybierania właśnie takich części do naprawy swoich pojazdów. Z drugiej strony ubezpieczyciele argumentują, że wypłacanie odszkodowań wyliczonych w oparciu o ceny oryginalnych części prowadziłoby do bogacenia się kierowców, co jest niezgodne z prawem. Pomimo odwołań ubezpieczycieli do różnego rodzaju kruczków prawnych (takich jak np. brak ważnej gwarancji samochodu), ich stanowisko wywołuje oburzenie wśród kierowców.

            Zostawiając na boku tę prawną wojnę należy stwierdzić, że używanie zamienników ma sens jedynie wówczas, gdy posiadamy samochód bardzo drogiej marki, jak również wtedy, gdy na rynku jest bardzo mało takich części i w efekcie są one bardzo drogie.

Wiecej informacji na:

Części samochodowe [http://www.cezakauto.pl/]