Wszystkim znane są pozytywne właściwości zdrowotne tego egzotycznego oleju. Zawiera wiele witamin i minerałów, oczyszcza organizm, wspiera jego odporność i pomaga w procesie odchudzania przyspieszając metabolizm. Ale z powodzeniem może być stosowany nie tylko w naszej kuchni, ale i łazience, bowiem olej kokosowy to świetny kosmetyk.

Uniwersalny i naturalny

[caption id="attachment_6719" align="alignleft" width="300"]olej kokosowy Olej kokosowy w służbie urody[/caption] Okazuje się, że olej kokosowy ma dobroczynny wpływ na naszą skórę, włosy i paznokcie. Najbardziej oczywistym sposobem jego użycia jest forma balsamu do ciała. Przede wszystkim świetnie nawilża. A przesuszona skóra to zmora wielu osób zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Skoro nawilżenie, to także łagodzenie - przede wszystkim stanów zapalnych, charakterystycznych dla oparzeń słonecznych. Olej kokosowy przyniesie ulgę spieczonej skórze. Olej kokosowy zawiera w sobie także antyutleniacze i składniki antyseptyczne, a to znaczy, że zarówno zwalcza wolne rodniki i zdecydowanie przyczynia się do zwalniania procesu starzenia się skóry dzielnie walcząc ze zmarszczkami, a także może okazać się nieocenioną pomocą osobom, które zmagają się z trądzikiem. Olej kokosowy może zarówno wcierać w skórę po kąpieli jak balsam, jak i stosować go w miejsce płynu do kąpieli i zafundować sobie taką natłuszczającą kąpiel. Można także użyć go jako kremu do twarzy - na dzień i na noc. Zanim jednak nałożymy olej na twarz, warto sprawdzić go na jej fragmencie, gdyż u niektórych osób mogą pojawić się podrażnienia. Jeśli przez 24 godziny od nałożenia oleju nic się nie dzieje z naszą twarzą, spokojnie możemy go używać w codziennej pielęgnacji. Olej kokosowy, jako że świetnie nawilża, zastąpić nam może także pomadkę na popękane usta.

Nie tylko nawilżenie

Olej kokosowy można stosować także w innej funkcji niż balsam czy krem do skóry. Z powodzeniem zastąpić może olejek do opalania, dezodorant (należy połączyć go z sodą oczyszczoną), peeling (wystarczy do oleju dodać trochę zmielonych ziaren kawy i gotowe) a także żel do demakijażu, zarówno z twarzy, jak i z oczu. Olej kokosowy świetnie sprawdzi się także w przypadku pielęgnacji włosów - zastąpić nim możemy odżywki, serum, czy maski do włosów. W trakcie zimy dodatkowym atutem stosowania oleju kokosowego na włosy jest fakt, że dzięki niemu włosy się aż tak nie elektryzują, a potrafi być to naprawdę sporym problemem. Olej kokosowy to kosmetyk niesamowicie uniwersalny, który można stosować zarówno jako zamiennik kosmetyków, jak i baza do ich samodzielnego wykonania. Z pewnością znajdzie zastosowanie w codziennej pielęgnacji całego naszego ciała.