Dzisiejszy artykuł poświecimy pracą ogrodowym, a konkretnie czynności, która jest chyba najpowszechniejszą z nich – koszeniu trawy. Z pewnością wszyscy, którzy posiadają ogrody, działki lub zamieszkują tereny na przedmieściach, są zobligowani do tego, aby regularnie pielęgnować trawnik. Jeśli chodzi o narzędzia, można w tym przypadku wybrać albo tradycyjną kosiarkę, albo traktorki do trawy

Zalety poszczególnych typów

Wybór nie jest prosty, jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że cena traktorków do trawy będzie wyższa, jednak z drugiej strony sam proces koszenia dużo łatwiejszy. Ważne jest jednak to, z jakiego rodzaju terenem będziemy mieli do czynienia. Czy jest to duży obszar, płaski czy wyboisty, czy teren usytuowany jest na zboczu, czy zawiera wąskie alejki i tak wymieniać można by jeszcze długo.

traktorki do trawyOkreśl rodzaj terenu do koszenia

Traktorki do trawy idealnie nadają się do dużych i płaskich terenów. To przede wszystkim duża oszczędność czasu oraz sił operatora, który wygodnie siedzi sobie na maszynie, a jego praca ogranicza się do sterowania pojazdem oraz opróżniania kosza. Jeżeli jednak zamierzamy kosić tereny z uskokami, przewyższeniami i dużą różnicą poziomu, warto zastanowić się nad wyborem kosiarki lub podkaszarki, które to lepiej sprawdzą się, jeśli chodzi o zadania specjalne. Duże znaczenie w tym przypadku mają również możliwości manewru, na jakie pozwala teren. W przypadku traktorków do trawy konieczne jest, aby były one stosunkowo duże – takie maszyny nie nadają się do wąskich alejek lub terenów z dużą ilością drzew. Tutaj również lepiej wybrać tradycyjną wersję kosiarki. Traktorki do trawy to bardzo łatwe w obsłudze maszyny. Oprócz wspomnianej już wygody operatora, posiadają one również specjalne kosze na trawę. Nieco bardziej zaawansowane urządzenia są również wyposażone w specjalną rozdrabniarkę do trawy, która sprawia, że pojemnik może pomieścić jeszcze większą ilość skoszonej trawy. Nie trzeba wspominać, że przekłada się to na rzadszą konieczność opróżniania kosza, co również przyspiesza cały proces. Traktorki do trawy na rynku dostępne są w różnych wersjach, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i wyposażenie. Kosiarki z większym zakresem, na jakim pracuje nóż, mogą jednorazowo pielęgnować większy teren, aczkolwiek jak już wspominaliśmy, wiąże się to również z większą budową całej maszyny. Niektóre z nich są wyposażone w kilka biegów, a nawet bieg wsteczny, który znacznie ułatwia manewrowanie. Najważniejsze jest to, by dopasować maszynę względem terenu, na jakim będzie miała ona pracować.