Każdy profesjonalny wędkarz powinien dysponować klasyczną czapką z daszkiem i okularami przeciwsłonecznymi, które eliminują przynajmniej część światła dochodzącą do jego oczu. Dzięki temu poprawia się jakość widzenia i łatwiej dostrzec branie. Najlepszym rodzajem okularów przeciwsłonecznych dla wędkarza będą okulary polaryzacyjne męskie, czyli specjalny rodzaj okularów z soczewkami z polaryzacją.

Czym są okulary polaryzacyjne?

wędkarz nad jezioremTo specjalny rodzaj okularów, które eliminują rozproszone światło docierające do naszych oczu. Dzięki soczewkom polaryzacyjnym, wiązki rozproszonego światła są eliminowane, przez co znikają różnego rodzaju odblaski i jakość widzenia w słońcu znacznie się poprawia. Zakładając okulary polaryzacyjne męskie, wędkarz eliminuje tysiące drobnych refleksów świetlnych wzbudzanych przez światło słoneczne, które załamuje się na powierzchni wody. To w drastyczny sposób przekłada się na wzrost komfortu wędkowania w pełnym słońcu. Wybierając męskie okulary polaryzacyjne można oczywiście zdecydować się na dowolny rodzaj oprawek i w zasadzie na każdy rodzaj szkieł. Po prostu zamawiając okulary trzeba powiedzieć optykowi, że chcemy kupić okulary z polaryzacją.

Czy polaryzacja wpływa na kolor szkieł?

Wielu osobom wydaje się, że zastosowanie powłoki polaryzacyjnej przekłada się na przyciemnienie szkieł okularowych. W rzeczywistości powłoka polaryzacyjna nie ma najmniejszego wpływu na przyciemnienie okularów. W soczewki z powłoką polaryzacyjną mogą zostać wyposażone zarówno klasyczne, zupełnie przezroczyste okulary korekcyjne, jak i mocno przyciemnianie okulary przeciwsłoneczne. Wybór konkretnego modelu okularów zależy zatem tylko i wyłącznie od upodobań konkretnego użytkownika. Jeśli planujesz wędkować w słońcu, najlepszy wyborem będą przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne męskie – dla mężczyzny, lub damskie – dla kobiety.

Szukając dobrych okularów na ryby, jeśli już decydujesz się na męskie okulary polaryzacyjne, sprawdź czy są one wyposażone w filtr UV. W taki filtr powinny być wyposażone wszystkie okulary przeciwsłoneczne, ale przed zakupem warto o to dopytać sprzedawcę.