W każdej kuchni potrzebny jest zlew, gdyż nawet korzystając ze zmywarki, ta przestrzeń pozostaje potrzebna do domycia niektórych naczyń czy choćby z myślą o myciu produktów przeznaczonych do późniejszego spożycia. Poza tym zlewozmywaki powinny być w miarę możliwości efektowne i dopasowane do reszty kuchni, gdyż znacząco wpływają też na kwestie estetyczne. Czym kierować się przy wyborze?

Rodzaj montażu

zlewozmywak podwieszany

Ważnym aspektem, który należy rozważyć jest rodzaj zlewozmywaka, rozpatrywany w kontekście sposobu jego osadzenia (wiele modeli zlewozmywaków możemy obejrzeć na stronie: https://catido.pl/pol_m_Kuchnia_Zlewozmywaki-podwieszane-470.html). Dostępny jest wariant nakładany na szafkę, wpuszczany w blat kuchenny lub zlewozmywak podwieszany. W opcji nakładanej, do jego montażu potrzebna jest szafka bez blatu. Często stosuje się je choćby w mniejszych kuchniach, gdzie nie ma miejsca na dużą przestrzeń roboczą. Druga możliwość to zlewozmywak wbudowany, nakładany od góry, na wycięty fragment blatu. Wreszcie ciekawym rozwiązaniem jest zlewozmywak podwieszany, który także osadza się w wycięciu w blacie, lecz od dołu. To szczególnie dobre rozwiązanie, gdy blat ma pozostać wyeksponowany - taki zlew nie rzuca się nadmiernie w oczy, a dobrze spełnia swoje funkcje.

Budowa i rozmiar

W kontekście wymiarów zlewu wiele zależy od możliwości (przestrzeni w kuchni) i potrzeb użytkowników. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie zlewozmywaki jednokomorowe, jak i większe opcje z dwoma komorami. Te drugie posiadają często ociekacz i są właściwie niezbędne w domu czy mieszkaniu, w którym zmywa się ręcznie. Ciekawym rozwiązaniem są zlewy w których znajduje się jedna główna komora i druga pomocnicza, zdecydowanie mniejsza - przydaje się ona do podręcznych czynności, takich jak płukanie jedzenia czy mycie sztućców. Wybierając zlewozmywak podwieszany, warto zdecydować się na nieco większy model, gdyż z uwagi na rodzaj montażu, będzie to bardziej praktycznie przy zmywaniu większych naczyń.

Materiał wykonania

Obecnie można kupić zlewozmywaki z różnych materiałów, o odmiennym kształcie, a nawet kolorach, więc można dobierać je nie tylko pod kątem użytkowym, ale i estetycznym. Popularne są wersje ze stali szlachetnej, które są bardzo odporne zarówno na uderzenia, jak i temperaturę. Dużym zainteresowaniem cieszą się też warianty ze zwykłej stali nierdzewnej, których minusem jest jednak fakt, że woda pozostawia na nich widoczne zacieki. Ten problem nie występuje przy bardzo popularnych kiedyś zlewach ze stali emaliowanej, lecz tutaj z kolei powłoka ulega uszkodzeniom i zarysowaniom. Ciekawym wyjściem są zlewozmywaki z syntetycznych granitów - niezwykle trwałe, w swojej strukturze przypominające wręcz kamień. Występują też w różnych kolorach, natomiast trzeba je dokładnie płukać i osuszać w celu zachowania czystości. Rzadziej stosuje się warianty z tworzyw sztucznych - zależnie od jakości użytego tworzywa, mogą być mało odporne na zarysowania czy temperatury. Efektownie prezentują się zlewozmywaki ceramiczne, które również wymagają jednak systematyczności w czyszczeniu.