Pomimo dostępu do profesjonalnych prognoz pogody, wiele osób wciąż chętnie korzysta z domowych urządzeń monitorujących aktualną wartość temperatury i wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego, prędkości i kierunku wiatru czy poziomu opadów. Domowa stacja pogody to zwykle sprzęt nieskomplikowany w obsłudze, stosunkowo tani i co najważniejsze, dość precyzyjny w zakresie wykonywanych pomiarów.

Dwa podstawowe rodzaje stacji pogodowych do domu

Na rynku znajdziemy dwie podstawowe kategorie urządzeń pomiarowych. To elektroniczne stacje pogody i urządzenia analogowe, bazujące na układach mechanicznych, chemicznych lub elektronicznych. Te pierwsze urządzenia składają się zwykle z dwóch elementów, wyświetlacza umieszczanego wewnątrz domu i detektora lub większej liczby detektorów umieszczanych na zewnątrz, najczęściej bezpośrednio za oknem. W zależności od poziomu skomplikowania taka elektroniczna stacja pogody może monitorować aktualną wartość temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz domu, może mierzyć wilgotność powietrza, wartość ciśnienia atmosferycznego, kierunek i siłę wiatru, a nawet poziom promieniowania UV czy ilość opadów. Urządzenia analogowe przeznaczone są do umieszczania wewnątrz domów. Najczęściej wyposażone są w trzy podstawowe funkcje – mechanizmy: w termometr, barometr i higrometr.

O czym pamiętać, wybierając stację pogody do zastosowań domowych?

Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób zasilania urządzenia. Urządzenia analogowe nie potrzebują dodatkowego źródła zasilania. Nowoczesna stacja pogody z wyświetlaczem elektronicznym musi być zasilana bezpośrednio z gniazdka elektrycznego lub przez baterie. Urządzenie zasilane bateriami można umieścić w dowolnym miejscu domu, trzeba jednak pamiętać o okresowej wymianie zasilających je baterii, co zwiększa koszty użytkowania takiego sprzętu. Jeśli zatem szukasz najbardziej ekonomicznego rozwiązania, najlepszym wyborem będzie analogowa stacja pogody z termometrem, barometrem i higrometrem o konstrukcji umożliwiającej wykonywanie precyzyjnych pomiarów bez korzystania z zewnętrznego źródła energii. Gdy szukasz urządzenia o nowoczesnym wyglądzie, które można ustawić w dowolnym punkcie mieszkania lub domu, wybierz stację na baterie. Wybór określonego modelu stacji pogody powinien uwzględniać również styl wyposażenia Twojego domu. Jeśli jesteś miłośnikiem minimalistycznego wystroju wnętrz, postaw na nowoczesne urządzenie elektroniczne. Jeśli preferujesz klasyczny wystrój, sięgnij po elegancką stację pogody z przeszklonymi zegarami, w dekoracyjnej oprawie z drewna.