W czasach globalnego dostępu do internetu każdy komputer jest narażony na ataki ze strony hakerów. Liczba operacji finansowych oraz hasła i unikalne dane, które przechowujemy na naszych urządzeniach powinny być dobrze zabezpieczone, żeby uniknąć przykrych konsekwencji. Musimy pamiętać, że zagrożenie zazwyczaj wydaje się niepozorne, szpiegowskie pliki mogą przychodzić pocztą mailową, a hakerzy, żeby dostać się do naszych komputerów, są w stanie przełamać hasła do WI-FI, które zazwyczaj są słabo zabezpieczone i nie stanowią żadnego problemu dla internetowego przestępcy. Co więc należy robić i jak zabezpieczyć komputer przed atakami hakerskimi? Jest kilka sposobów:

SYSTEM ANTYWIRUSOWY 

Na rynku istnieje wiele programów antywirusowych, które możemy pobrać za darmo oraz kupić, jeżeli zależy nam na wersji premium. To podstawowe zabezpieczenie przed atakami hakerskimi powinien posiadać każdy komputer. Systemy antywirusowe prześwietlają pocztę, która do nas przychodzi, strony, na które wchodzimy oraz pliki pobierane z sieci i jeżeli wykryją jakąś nieprawidłowość lub podejrzane źródło danych, zostaniemy o tym poinformowani stosownym komunikatem. Warto pamiętać o aktualizacjach i profilowaniu naszego programu antywirusowego pod konkretne zadania.

UNIKANIE PODEJRZANYCH STRON 

Korzystając z przeglądarki internetowej powinniśmy wybierać tylko zaufane źródła informacji i danych. Zagrożenie ze strony wirusów najczęściej pojawia się wraz z wyskakującymi okienkami z reklamami, albo w podejrzanych plikach, które sami ściągamy na nasze urządzenia. Żeby dobrze zabezpieczyć komputer przed atakami hakerskimi musimy zawsze czytać zgody, które zaznaczamy w internecie, nawet na zaufanych stornach, bo internetowi przestępcy doskonale wiedzą jak osłabić czujność swojej potencjalnej ofiary.

WYMYŚLANIE DOBRYCH HASEŁ DO WI-FI

Często nasza sieć jest źle zabezpieczona ze względu na naszą naiwność, bo hasła, które wymyślamy są łatwe do złamania i nie stanowią żadnej przeszkody dla ataków hakerskich. Komputer musi być zabezpieczony mocnym kodem, składającym się z małych, dużych liter i cyfr. Nasze WI-FI powinno być prywatne i należy unikać udostępniania hotspotu innym użytkownikom. W czasach ciągłego przepływu informacji trudno o zupełne bezpieczeństwo w sieci, jednak wzmożona czujność pozwala unikać niepotrzebnych kłopotów związanych ze stratami danych albo znikaniem pieniędzy z internetowego konta. Jeżeli chcemy czuć się swobodnie, musimy zachować czujność i sami, każdego dnia, zabezpieczać komputer przed atakami hakerskimi.