Szkło to bardzo szlachetny materiał, z którego można wykonać niezwykle dużą ilość wspaniałych przedmiotów. Nic dziwnego, że wielu fachowców, hobbystów i pasjonatów kreatywnych prac manualnych, chętnie podejmują się takich zadań. Często potrzebują do wykonywania większości zadań narzędzi i preparatów, które udostępniają im niezliczone możliwości oraz opcje. Jednym ze świetnych przykładów są kleje strukturalne, dzięki którym istnieje możliwość sklejania ze sobą szklanych elementów. Jak ich używać i jakie produkty wybierać, by cieszyć się niezawodnością? W końcu należy pamiętać o tym, że szkło jest bardzo delikatnym materiałem, z którym trzeba obchodzić się z ogromną starannością. Kleje strukturalne dostępne są w ofercie wielu firm i każda będzie informować, że ich propozycja jest najlepsza. Zastanówmy się więc nad tym, na co koniecznie należy zwrócić swoją uwagę w czasie zakupu.

Zawsze pamiętaj o przygotowaniu i zabezpieczeniach

Bezpieczeństwo pracy powinno być priorytetem dla każdego, kto chce podejmować się zadań klejenia szkła. Należy pamiętać o tym, że w końcu chodzi o bardzo delikatny materiał, który jest wyjątkowo kruchy i syntetyczne substancje, które mogą stanowić pewne zagrożenie. Czy jest się czego obawiać? Chociaż kleje strukturalne są w pełni bezpieczne, to należy stosować je w pomieszczeniach, w których może liczyć na wydajny przepływ powietrza. Nie tylko wpłynie to na szybsze związanie kleju, ale także na Twoje zdrowie, ponieważ unikniesz sytuacji, w których możesz wdychać niezdrowe opary. Wszyscy producenci zalecają dodatkowo stosowanie masek zabezpieczających. Kolejnym elementem są rękawiczki. Nie tylko należy wykorzystywać je podczas użytkowania takich produktów jak kleje strukturalne, ale także w przypadku wszystkich innych rodzajów preparatów wiążących.

Jak przygotować szkło przed klejeniem?

Należy podobnie postępować jak z metalem. Oczyścić przy pomocy środków chemicznych, odtłuścić, przetrzeć suchą i czystą szmatką i na sam koniec nałożyć klej. Co, jeśli pojawiają się wyszczerbienia, zarysowania lub braki? Zazwyczaj kleje strukturalne mogą sobie średnio radzić z takimi powierzchniami, więc koniecznie należy wyszlifować daną część. Jeśli jesteście majsterkowiczami, na pewno dysponujecie odpowiednimi narzędziami, które pozwolą na takie działania. Jeśli jednak nie, to warto wcześniej zadbać o produkty, które zapewnią Wam maksymalną wydajność wykonywanych czynności. Wszystkie sklepy modelarskie i z asortymentem budowlano-remontowym będą dysponować tym, co jest niezbędne przy większości czynności.