Jak wybrać odpowiednie gogle narciarskie dla dzieci?

Gogle narciarskie są jednym z najważniejszych akcesoriów każdego entuzjasty zimowych sportów. Stanowią one ważny element ochronny, ale przy okazji podnoszą też sam komfort jazdy na nartach. Z tego względu o takich dodatkach nie można zapominać także w przypadku najmłodszych. Nawet jeśli poruszają się oni po niewielkich stokach, to nie mają też takiej kontroli jak dorośli i warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Czym kierować się przy wyborze takich modeli? 

Filtry i kolor szkieł

Jak wybrać odpowiednie gogle narciarskie dla dzieci?Jednym z podstawowych zadań takich akcesoriów jest ochrona przed oddziaływaniem słońca, które mogłoby razić w oczy, co na stoku bywa niebezpieczne, a samo promieniowanie jest też niekorzystne dla zdrowia. Ważny jest zatem dobry filtr UV, a cenne będą też opcje polaryzacyjne, dzięki którym do oczu nie dochodzi także światło odbijające się od otoczenia, a więc choćby śniegu. Z ochroną przed słońcem związany jest też przeważnie kolor szybki. Co do zasady im jest ciemniejszy, tym do bardziej słonecznych warunków dostosowane są dane gogle dla dzieci. Z myślą o jeździe po zmierzchu trzeba zatem wybierać opcje złote czy bursztynowe, które rozjaśnią pole widzenia. Najlepiej wybierać modele z możliwością wymiany szkieł, lecz niestety asortyment dla najmłodszych rzadko oferuje takie opcje. Jeżeli zajdzie konieczność wyboru jednej, konkretnej pary, to zaleca się zwykle gogle dla dzieci z jasnoszarą lub pomarańczową szybką. Ogółem ilość przepuszczanego światła jest związana z mocą zastosowanego filtra, oznaczanego poprzez określone kategorie. Wersje S0 (najczęściej białe szkła) przepuszczają nawet 80% promieni i nadają się w zasadzie tylko do jazdy nocą. Opcje S1 to 40-80% światła przepuszczanego do oczu. Klasyczne modele z żółtymi lub pomarańczowymi szkiełkami, są zwykle zakwalifikowane jako S2 i do oczu dociera wtedy 18-40% światła. Mocniejsze warianty S3 i S4 to już odpowiednio 8-18% lub 3-8% przepuszczanych promieni, co będzie opłacalne przy bardzo dużym słońcu. Dodatkowo najlepiej wybierać modele posiadające specjalny system, zapobiegający parowaniu szkieł od środka. 

Dopasowanie do twarzy i wygląd

Przede wszystkim gogle dla dzieci są oczywiście mniejsze, a jednocześnie lżejsze, niż odpowiednie modele dla dorosłych. Muszą być przy tym jednak dobrze dopasowane. Ramka powinna dokładnie przylegać do twarzy, natomiast jej nie uciskać, więc ten element najlepiej wybierać razem z kaskiem. Warto zwrócić uwagę na to, żeby gogle dla dzieci były dopasowane wyglądem do ich preferencji. Jeśli maluch wybierze model w odpowiadającym mu kolorze czy z określonymi nadrukami, to taki gadżet po prostu mu się spodoba i będzie w nim chętnie chodził. W przeciwnym razie dziecko będzie szukało sposobności do zdjęcia takich gogli, co mogłoby być dla niego niebezpieczne podczas jazdy.