Cięcie przedmiotów wykonanych z metalu diametralnie różni się od cięcia drewna czy tworzyw sztucznych. Konieczne jest bowiem stosowanie znacznie trwalszych narzędzi, z których najważniejszym jest solidna tarcza o odpowiedniej średnicy i stopniu twardości. To od niej w dużej mierze zależy, czy piła albo pilarka poradzi sobie bez trudu i jak długo będzie trwał cały proces obróbki. Z niniejszego artykułu dowiemy się, na które parametry zwracać szczególną uwagę przy wyborze tarczy do metalu.
Średnica odgrywa kluczową rolę
Tarcza do cięcia metalu powinna być przede wszystkim dobrze dobrana pod kątem średnicy. Do pił i szlifierek w wersji mini, charakteryzujących się małą mocą i kompaktowym rozmiarem, pasują niemal wyłącznie modele o średnicy 115 mm. Są one przeznaczone do zastosowań typowo domowych i pracy na niewielkim obciążeniu. Z kolei w przypadku posiadania urządzeń o większej mocy silnika (maksymalnie do 1200 W) warto postawić na konstrukcję o średnicy od 125 do 150 mm, gdyż pozwoli na pracę pod zróżnicowanym kątem i ze zmienną prędkością. Tego typu tarcze są wykorzystywane zarówno w zastosowaniach prywatnych, jak i przemysłowych (firmy produkcyjne). Tarcza do cięcia metalu może mieć również średnicę od 210 do 230 mm. Idealnie nadaje się ona do sprzętów, które oferują moc wyższą niż 2000 W i są przeznaczone do obróbki elementów o co najmniej średniej twardości oraz wytrzymałości. W sklepach są ponadto dostępne powszechnie tarcze 350-400 mm, dedykowane stricte maszynom stacjonarnym używanym w zakładach przemysłowych. Gwarantują one bezproblemowe cięcie taśmowe nawet bardzo grubej stali.
Pozostałe istotne parametry
Decydując się na zakup takiego produktu jak tarcza do cięcia metalu, musimy oprócz średnicy wziąć koniecznie pod uwagę także kilka innych czynników. Najważniejszym jest twardość, bo ma ona zasadniczy wpływ na komfort obróbki i efekt finalny (np. stopień poszarpania krawędzi). Zasada doboru jest w tym przypadku dosyć prosta - do materiałów miękkich nadają się tarcze twarde, natomiast do twardych tarcze miękkie. Jest to spowodowane tym, że im twardszy jest obrabiany element, tym szybciej tępią się krawędzie konstrukcji. Oto inne, równie ważne parametry:
- powłoka zewnętrzna odporna na szkodliwe działanie korozji
- dodatkowe wzmocnienie w postaci specjalnej warstwy podkładu z włókna szklanego albo węglika krzemu (gwarancja zwiększonej żywotności tarczy)
- grubość od 0,8 mm do maksymalnie 3 mm (powyżej tej granicy mamy już bowiem do czynienia z tarczami przeznaczonymi do szlifowania)