Jak przebiega adopcja zwierząt?

adopcja kota

Współcześnie nikogo już nie dziwi używanie terminu „adopcja” w odniesieniu do zwierząt. Społeczeństwo jest na tyle rozwinięte, aby nie tylko zauważać prawa zwierząt, ale również je respektować. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje swoich czworonożnych przyjaciół w schroniskach, poważnie rozważając adopcję zwierząt.

Choć adopcja zwierząt jest coraz bardziej rozpowszechniona, to nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak przebiega cały proces. Jest on przede wszystkim skoncentrowany na dobru zwierząt, dlatego też niejednokrotnie osobom mniej zaangażowanym w ich życie może wydawać się nazbyt rygorystyczny. Pocieszające jest jednak, że jego pozytywne przejście zwykle oznacza zyskanie nowego,

dopasowanego do naszych możliwości i oczekiwań domownika.

adopcja psaNajpierw poszukiwania

Etap poszukiwań często jest ekscytujący – ale niejednokrotnie trwa długo, jeśli nie wiemy, gdzie szukać. Z tego powodu, jeśli poszukujesz zwierzęcia do adopcji, zajrzyj na Greypet.com, aby oszczędzić nieco swojego czasu. Podczas poszukiwania idealnego zwierzaka zwracamy uwagę na jego wielkość, wiek, charakter, a także dodatkowe cechy, które są dla nas istotne. Gdy trafimy na idealne zwierzę, kontaktujemy się z jego opiekunem.

Ankiety i wizyty

Po etapie kontaktu przychodzi czas na wypełnienie ankiety adopcyjnej, która pozwala poznać opiekunowi oferowane przez nas warunki. Gdy ta wypadnie pomyślnie, odbywa się wizyta przed adopcją – na niej możemy porozmawiać o konkretnym zwierzęciu i często je poznać, zaś opiekun może stwierdzić, czy faktycznie oferujemy właściwe warunki dla jego podopiecznego. Czasami podczas wizyty stawiane są także dodatkowe uwagi, od których uzależnia się możliwość adopcji zwierząt. Jest to np. zabezpieczenie balkonu i okien siatką w przypadku kotów niewychodzących.

Przystosowanie domu

Jeśli wszystko wypadnie pomyślnie, możemy przygotować się na przybycie nowego domownika. Zazwyczaj etap ten jest przyjemny i polega na kupowaniu akcesoriów, sytuowaniu ich w mieszkaniu oraz czekaniu na zwierzę. Po przybyciu nowego, czworonożnego przyjaciela nadchodzi czas na wspólne poznawanie swoich charakterów – to początek pięknej, wspólnej drogi przez życie.