Zdarza się często, że dom otrzymujemy w spadku lub kupujemy go z rynku wtórnego po korzystnej cenie. Niestety, chociaż stare domy mają nierzadko swój urok, potrafią posiadać też liczne wady. Z tego powodu, warto zainteresować się tym, jakie ulepszenia można wprowadzić w budynku, aby cieszyć się nim w pełni i przez długie lata.

Słaba wentylacja

Brak odpowiedniej wentylacji sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach, niszczeniu budynku, a co najważniejsze – może szkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Stare domy nieraz posiadają bardzo słabą wentylacje lub w ogóle jej nie mają. Jeżeli tak jest również w Waszym przypadku, koniecznie podejmijcie kroki, aby to zmienić. Jednym ze sposobów na uzyskanie właściwej wentylacji w budynku, jest zainstalowanie specjalnych nawiewników, które doprowadzają świeże powietrze do wnętrza. Mogą być one instalowane w ścianie, ale istnieje też opcja zamontowania ich w oknie, co wielokrotnie okazuje się wygodniejszym i mniej kosztownym rozwiązaniem. Poza wentylacją grawitacyjną, macie do dyspozycji także bardziej zaawansowaną wentylację mechaniczną. Jej działanie polega na dostarczaniu powietrza z zewnątrz za pomocą elektrycznego silnika i specjalnych wentylatorów. Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego zanim podejmiecie ostateczną decyzję, przeczytacie więcej na stronie https://www.aquateam.pl/index.php/wentylacja-szczecin/.

wentylacjaStare okna

Chociaż koszt wymiany okien bywa znaczny, jeżeli nie spełniają dobrze swojej funkcji, warto je wymienić. Pierwszym powodem, dla którego opłaca się to zrobić jest ich nieszczelność. Zimno przedostające się przez szczeliny wychładza wnętrze domu, zwiększając koszty jego ogrzewania lub powodując nasz dyskomfort. W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że nakład pieniędzy będzie większy w przypadku, gdy zdecydujemy się na ich pozostawienie. Nowoczesne, dobrej jakości okna gwarantują wysoką szczelność, dlatego wymieniając je, tym bardziej trzeba pomyśleć o wspomnianej wyżej wentylacji. Nie chodzi przecież o to, aby całkowicie pozbyć się dopływu powietrza, ale o to, żeby móc go kontrolować. Dzięki połączeniu tych dwóch rozwiązań jesteśmy w stanie zagwarantować sobie najlepszy możliwy komfort mieszkania, a w dalszej perspektywie - znaczną oszczędność. Im szybciej zdecydujesz się na wprowadzenie ulepszeń do swojego domu, tym bardziej na tym skorzystasz. Zagrzybione ściany czy większe zużycie ciepła potrafią generować niemałe straty. Czasami nie zauważamy ich od razu tylko dlatego, że są one systematyczne i rozłożone w czasie.