Innowacyjny system pomiaru temperatury ciała stanowi termiczne rozwiązanie, niezwykle efektywne do wyszukiwania osób zakażonych infekcją wirusową. Podstawowym założeniem takiego systemu jest natychmiastowa identyfikacja osób, jakie mają podwyższoną temperaturę ciała. W wypadku stwierdzenia przekroczenia pewnej wartości właściwej (np. 37,8°C), system automatycznie włączy alarm (np. sygnał świetlny czy audio). Pozwoli to łatwo oraz niewątpliwie identyfikować osoby w celu wykonania dalszych, szczegółowych badań.

Urządzenia oraz oprogramowanie


W skład systemu monitorowania temperatury powinny wchodzić termometry z opcją rejestracji informacji i specjalizowane oprogramowanie. Również taką instalację można powiększyć o narzędzia do alarmowania, na przykład syreny ostrzegawcze czy modemy GSM do przesyłania wiadomości SMS. System rejestrowania temperatury (np. ze strony: https://www.czaki.pl/produkt/system-rejestrowania-temperatury-w-drewnie/) oraz innych parametrów klimatu winien funkcjonować w pełni mechanicznie oraz realizować wszelkie warunki formalne.

Jak funkcjonuje taki system?


Jak działa system rejestrowania temperatury?System rejestrowania temperatury działa w oparciu o specjalistyczny program. Zdalny sensor skanuje temperaturę okolicy kącików oczu (może mierzyć choćby 3 osoby, w pełnym okresie poniżej jednej sekundy). Jeśli znajdzie osoby o zwiększonej temperaturze ciała automatycznie alarmuje obsługę za pomocą znaków dźwiękowych oraz interfejsu graficznego. System rejestrowania temperatury przeznaczony jest do komputerowego i bezdotykowego pomiaru temperatury ciała w ciągach komunikacyjnych.

Detekcja osób prawdopodobnie zakażonych


Termowizyjny układ pomiarowy do pomiaru oraz wykrywania temperatury ciała stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na błyskawiczną oraz efektywną formę znalezienia oraz zapobiegania przenoszenia się chorób wirusowych i bakteryjnych, tworzących ryzyko epidemiologiczne przez wielką zaraźliwość i duży poziom mobilności w przestrzeni publicznej. Dzięki zastosowaniu światła cieplnego ludzkiego ciała system pozwoli na detekcję osób, posiadających podniesioną temperaturę ciała, tzw. stan gorączkowy czy podgorączkowy.

Co czyni systemy pomiaru temperatury skutecznymi?


Rozpocznijmy od elementu, jaki jest całkowicie wymagany przy odpowiednim pomiarze temperatury poprzez kamerę termowizyjną. Jest to obszar pomiaru oraz ewentualny błąd pomiaru. Odpowiednia temperatura u zdrowego człowieka to 36.6 stopni Celsjusza, tymczasem o stanie podgorączkowym mówi się już przy przekroczeniu 37 stopni Celsjusza. To rozbieżność tylko 0.4 stopni Celsjusza oraz żadna kamera termowizyjna bez specjalnych narzędzi nie jest w stanie zagwarantować takiej precyzji pomiaru.