infekcje pochwySchorzenia kobiecych narządów płciowych są problemem wielu pań, ale część z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaszły u nich jakieś chorobowe zmiany. Nierzadko tego typu infekcje przebiegają bez żadnych objawów, dlatego brak jakiejkolwiek profilaktyki i okresowych badań może z czasem doprowadzić do niespodziewanych i bardzo nieprzyjemnych następstw.

Niewłaściwym podejściem jest także strach przed wizytą u ginekologa, gdyż infekcje pochwy wcale nie muszą wynikać z powodu niewystarczającej higieny narządów płciowych czy być następstwem przygodnego seksu bez należytego zabezpieczenia, a  z kolei mogą wynikać ze zwykłego stanu zapalnego, jaki przydarzyć się może każdemu np. na skutek spadku odporności. Brak leczenia tego typu infekcji może powodować przenoszenie się choroby na inne narządy rodne i prowadzić do niepłodności, dlatego wszelka profilaktyka jest bardzo wskazana.

Zakażenia narządów płciowych mają różne podłoże i różny jest także rozwój choroby, dlatego w zależności od rodzaju infekcji stosuje się odpowiednie metody leczenia. Z reguły ogranicza się to do przyjmowania przez kobietę antybiotyków, albo leków przeciwgrzybicznych, a w niektórych przypadkach leczeniu poddaje się także partnera.  Najlepiej jednak nie dopuszczać do takich sytuacji i nie obawiać się wizyt u specjalisty. Obserwacja własnego ciała połączona z regularnymi badaniami profilaktycznymi pozwoli zapobiegać wszelkim zmianom zapalnym, a jeśli już one wystąpią, to wykryć je na wczesnym etapie i możliwie najszybciej rozpocząć leczenie.